Kalendarium

Kalendarz imprez

Aktualności

Kolęda księdza Sławomira

Co roku po świętach Bożego Narodzenia księża ruszają z tradycyjną wizytą duszpasterską. W środę, 19.01.2022 roku na wizytę duszpasterską do Domu Seniorów przybył ksiądz Sławomir Szocik z Parafii Macierzyństwa Najświętszej Marii Panny w Zbąszynku. Ksiądz wspólnie z uczestnikami wygłosił Słowo Boże, modlił się podczas spotkania oraz śpiewał kolędy. Każdy z Seniorów otrzymał obrazek oraz wodę święconą.
czytaj dalej

Pomagamy Seniorom - spotkanie z pracownikiem OPS w Zbąszynku

W czwartek 13.01.2022 roku  w ośrodku wsparcia odbyło się spotkanie z pracownikiem Sekcji Świadczeń Rodzinnych i Alimentacyjnych, Panią Anną Jarzyną. Podinspektor objaśniała uczestnikom procedurę składania wniosku i ubiegania się o dodatek osłonowy w ramach Rządowej Tarczy Antyinflacyjnej. Pracownik poinformowała również seniorów o korzyściach płynących z obsługi profilu zaufanego.
czytaj dalej

Betlejemskie Światło Pokoju dla Seniorów

Dzisiaj tj. 22.12.2021 roku dotarło do Nas Betlejemskie Światło Pokoju. Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Linz,  w Austrii, jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych. Akcja nosiła nazwę „Światło w ciemności” i była propagowana przez Austriackie Radio i Telewizję (ORF). Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy. Każdego roku dziewczynka lub chłopiec, wybrani przez ORF odbierają Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie Światło transportowane jest do Wiednia za pośrednictwem Austrian Airlines. W Wiedniu ma miejsce ekumeniczna uroczystość, podczas której Płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich. Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 roku. Tradycją jest, iż ZHP otrzymuje Światło od słowackich skautów. Przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji raz w Polsce. Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ – do Szwecji. Do Naszej placówki światło dostarczył Harcmistrz Pan Zbigniew Buśko, Komendant Związku Drużyn Zbąszynek Hufca Babimojsko - Sulechowskiego ZHP. Betlejemskie Światło Pokoju jest symbolem ciepła, miłości, pokoju i nadziei – tradycyjnie stawiane jest na wigilijnym stole.
czytaj dalej

Wigilia Seniorów wraz z zaproszonymi gośćmi

W dniu 17 grudnia 2021 roku w Barze "Pod Semaforem" w Zbąszynku, Seniorzy spotkali się przy wigilijnym stole, aby złożyć sobie świąteczne życzenia  i wspólnie kolędować. W spotkaniu uczestniczyli zaproszeni goście: Burmistrz Zbąszynka – Wiesław Czyczerski, Przewodniczący Rady Miejskiej – Jan Mazur, Ksiądz Proboszcz Parafii w Kosieczynie -  Andrzej Drutel oraz pracownicy DD "S-W". Rozpoczynając spotkanie Kierownik OPS w Zbąszynku powitała wszystkich zebranych. Następnie razem z Burmistrzem złożyli wszystkim uczestnikom spotkania świąteczne życzenia, w których dominował motyw zdrowia i spokoju ducha. Po krótkich wystąpieniach gości przyszedł czas na złożenie sobie nawzajem życzeń. Moment ten zawsze wywołuje u wszystkich wzruszenie i ogromne emocje. Po życzeniach zasiedliśmy do wieczerzy, którą rozpoczął modlitwą Ksiądz Proboszcz przewodnicząc wspólnej modlitwie. Na świątecznym stole królowały tradycyjne, wigilijne potrawy przygotowane przez Bar „Pod Semaforem” w Zbąszynku. Po degustacji potraw rozpoczęło się wspólne śpiewanie kolęd. Spotkanie było okazją do wspólnej rozmowy oraz spędzenia czasu w miłej i przyjaznej atmosferze, wprowadziło nas w nastrój zbliżających się  Świat Bożego Narodzenia.
czytaj dalej

Reportaż z zajęć w Dziennym Domu "Senior-Wigor" w Zbąszynku

W dniu dzisiejszym, tj. 15 grudnia 2021 roku w ośrodku wsparcia bardzo wiele się działo. Poza codziennymi zajęciami aktywizującymi, mieliśmy przyjemność gościć wikariusza, księdza Sławomira Szocik z Parafii Rzymsko-Katolickiej pw. Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny w Zbąszynku, uczniów z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Zbąszynku oraz Panią Łucję Przybyłę z Telewizji Regionalnej w Zbąszyniu. Ksiądz Sławomir rozmawiał z Seniorami na temat przygotowań do nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia. Po spotkaniu z księdzem odbyły się ćwiczenia rehabilitacyjne w Domu, natomiast po ćwiczeniach, uczniowie złożyli podopiecznym kartki świąteczne z życzeniami. Całe wydarzenie z dnia dzisiejszego rejestrowała Pani Łucja. Reportaż będzie można obejrzeć już w tą sobotę, 18 grudnia 2021 roku w TV Zbąszyń.
czytaj dalej

Imieniny Barbary - Barbórki

W dniu 02 grudnia 2021 w Naszym Domu świętowaliśmy imieniny Barbary, które przypadają 4 grudnia. Codziennie mamy przyjemność spędzać czas z pięcioma uczestnikami o tym imieniu W tym dniu nie zabrakło przepięknych życzeń, słów wielu lat zdrowia, szczęścia i pomyślności. Seniorzy ucztowali imieniny obecnych Solenizantek przy śpiewie, słodkim poczęstunku, rozmowie i dowcipach.  4 grudnia to też dzień, w którym przypada wspomnienie św. Barbary, która po kanonizacji została patronką osób szczególnie narażonych na wybuchy i nagłą śmierć, szczególnie górników, hutników, rybaków i żołnierzy. Ten dzień mocno wrył się w polską obrzędowość. Szczególnie uroczyście obchodzili go górnicy.  Górnikom, hutnikom, rybakom i żołnierzom życzymy również wielu lat zdrowia i wytrwałości w codziennej pracy.
czytaj dalej

Andrzejki dla Seniorów

Ten jedyny, wyjątkowy wieczór w roku sprzyja zabawie. Wigilię świętego Andrzeja, czyli noc z 29 na 30 listopada celebrują prawie wszyscy. Tradycyjne wróżby na wesoło: lanie wosku przez klucz, ustawianie kolejno butów od progu do drzwi, rzucanie za siebie ostrużyn z jabłek połączone są często z tanecznymi pląsami. Magicznej, kolorowej zabawy andrzejkowej nie mogło zabraknąć także w Naszym Domu. W czwartek 25.11.2021 roku, Seniorzy przy dźwiękach skocznej muzyki porywali się do tańca, aby wykorzystać ostatnie chwile  przed zbliżającym się adwentem.  Poza pląsami, Seniorzy śpiewali także znane i lubiane piosenki. Nie zabrakło też słodkiego poczęstunku. W tym dniu dodatkowo świętowaliśmy obchody Święta Kolejarzy i pracowników kolei oraz ich patronki Św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Była to szczególna okazja do tego, aby docenić oddanie, sumienność i profesjonalizm wszystkich pracowników sektora kolejowego - przewoźników, zarządców infrastruktury, przedstawicieli środowisk naukowych i firm branżowych oraz miłośników kolei. Na tą okoliczność złożyliśmy życzenia wielu lat zdrowia i pomyślności dla Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Zbąszynku, Pani Katarzynie Rucioch.
czytaj dalej

Spotkanie z pasjonatem historii panem Rafałem Rzeszutoz cyklu "Depot. Zapomniany arsenał broni"

Spotkanie z cyklu "Depot.Zapomniany arsenał broni", które odbyło się w środę, 17 listopada 2021 roku w naszym Domu był niebywałą gratką dla miłośników lokalnej historii i pasjonatów tematyki militarnej. Seniorzy z wielkim zainteresowaniem przysłuchiwali się historii opowiadanej przez pasjonata, którego mieliśmy zaszczyt gościć w ośrodku wsparcia.  Pan Rafał Rzeszuto – specjalista Służby Leśnej w Nadleśnictwie Babimost, odkrył przed uczestnikami spotkania historię powstania i funkcjonowania w okresie I wojny światowej największego arsenału niemieckiego na terenie Europy Wschodniej, usytuowanego w rejonie Rogozińca i Dąbrówki Wielkopolskiej. Z chwilą rozpętania I wojny światowej Pruskie Ministerstwo Wojny uruchomiło program budowy arsenałów broni. Głównym powodem budowy arsenału przy głównej linii kolejowej Berlin-Poznań-Warszawa-Moskwa było wsparcie V Korpusu Armii stacjonującej w Poznaniu, aby odpierać silne ataki Rosjan. Arsenał broni miał strategicznie dogodną pozycję zaopatrzenia w broń wojsk niemieckich na wschodzie jak również na południu. Zapadła decyzja, że ze stacji Szczaniec transporty z bronią i amunicją będą kierowane do Depotu. Powstały trzy potężne magazyny. Omawiany kompleks obejmował magazyny środków bojowych w Zbąszyniu i Rogozińcu oraz w Chociszewie. W budowę zaangażowano wiele rządowych i resortowych instytucji ówczesnych Niemiec, a co za tym idzie znacznych nakładów finansowych i udziału robotników, także wykorzystano jeńców wojennych. Prezentacja obrazująca rozmach i techniczne aspekty omawianej inwestycji, którą przedstawił Rafał Rzeszuto jest owocem kilkuletnich poszukiwań, opartych na analizie dokumentów, a także rozpoznania w terenie.
czytaj dalej

Zajęcia aktywizujące on-line

Dla osób starszych, które nie mogą bezpośrednio uczestniczyć w zajęciach Dziennego Domu "Senior-Wigor" w Zbąszynku oraz dla osób samotnych i członków rodzin pozostających w domach, proponujemy skorzystać z zajęć on-line (poniżej linki do zajęć, w które należy kliknąć). Prezentujemy zajęcia kulinarne, naukę jesiennych dekoracji oraz modlitwę i błogosławieństwo na kolejne listopadowe dni.
1. Kotlety ziemniaczane z kurczakiem
https://www.youtube.com/watch?v=Q-7DM4qBsRU
2. Ozdoby jesienne do domu
3. Modlitwa wieczorna i błogosławieństwo
https://www.youtube.com/watch?v=CT0wWxjczWQ
czytaj dalej
1 2 3 4 5 6 ... 36 »

Lokalna TV

ZTVi Zbąszynek

Miasta partnerskie

  • Herb miasta partnerskiego - Zbąszyń
  • Herb miasta partnerskiego - Bedum
  • Herb miasta partnerskiego - Peitz

Jednostki organizacyjne

Kontakt

   68 38 49 140
   Urząd Miejski w Zbąszynku ul. Rynek 1 
         66-210 Zbąszynek
 
         Godziny obsługi petentów:
         poniedziałek           7:30 - 17:00
         wtorek - piątek        7:30 - 13:00
 
 
_______________________________________
 
 


 
Logo: e-line Systemy Internetowe - wykonawca serwisu internetowego