Kalendarium

Kalendarz imprez

Aktualności

ZBĄSZYNECKIE ŚWIĘTO SENIORA

                                                       

PIKNIK SENIORÓW

08 września 2023 roku seniorzy z Gminy Zbąszynek spotkali się przy Jeziorku Koźlarskim w Chlastawie, żeby oficjalnie pożegnać tegoroczne lato. Spotkanie miało charakter pikniku sportowo – integracyjnego. Organizatorem imprezy była Rada Seniorów Gminy Zbąszynek we współpracy z Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Zbąszynku oraz Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Zbąszynku. Uczestników spotkania odwiedził Burmistrz Zbąszynka – Wiesław Czyczerski, który witając seniorów życzył wszystkim dobrej zabawy i zapewnił o trosce samorządu lokalnego o osoby starsze w naszej gminie. Pan Krzysztof Krzywak wręczył upominki zwycięzcom konkursu „Lepieje 2023”. Dla uczestników pikniku przygotowano konkurencje sportowe, które wyzwoliły we wszystkich moc energii i humoru oraz nutę zdrowej rywalizacji. Nie zabrakło występu zespołu „Dąbrowszczanka” oraz zespołu „Srebrne Nutki” z Dziennego Domu „Senior-Wigor”. W trakcie pikniku seniorzy korzystali z poczęstunku przygotowanego przez firmę PHU Emkrzych z Nądni. Muzycznie imprezę uświetnił Pan Janusz Śmiałek, który porwał seniorów do wspólnego tańca. Zabezpieczenie medyczne nad seniorami uczestniczącymi w pikniku zapewnili strażacy z Ochotnicznej Straży Pożarnej w Zbąszynku. Podczas spotkania seniorom dopisała piękna, słoneczna pogoda i dobre humory. Impreza upłynęła w miłej i radosnej atmosferze.
czytaj dalej

„Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego edycja 2024

NABÓR WNIOSKÓW W RAMACH PROGRAMU RESORTOWEGO MINISTRA RODZINY I POLITYKI SPOŁECZNEJ
Gmina Zbąszynek w 2024 roku zamierza przystąpić do realizacji programu „Asystent Osobisty Osobyz Niepełnosprawnością” – edycja 2024 współfinansowanego ze środków Funduszu Solidarnościowego.
W związku z powyższym Ośrodek Pomocy Społecznej w Zbąszynku, przeprowadza rozeznanie potrzeb wśród mieszkańców  naszej gminy w odniesieniu do w/w programu.
Celem Programu jest wprowadzenie usługi asystenta, jako formy ogólnodostępnego wsparcia dla osób  z niepełnosprawnością i ograniczenie skutków niepełnosprawności przy wykonywaniu codziennych czynności oraz przeciwdziałaniu dyskryminacji i wykluczeniu społecznemu osób z niepełnosprawnością poprzez pomoc w podejmowaniu aktywności społecznej.
czytaj dalej

Praca: PRACOWNIK SOCJALNY

Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Zbąszynku
ogłasza rekrutację na stanowisko PRACOWNIK SOCJALNY - zastępstwo
 w Ośrodku Pomocy Społecznej
W/w stanowisko pracy nie należy do kategorii stanowisk urzędniczych i nie wymaga przeprowadzenia naboru na podstawie art. 11 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych.  

Załączniki

Program samochodowy PFRON „Mobilność osób z niepełnosprawnością”

Program „Mobilność osób z niepełnosprawnością” z pakietu „Samodzielność-Aktywność-Mobilność! ma ułatwić transport osób z najcięższymi niepełnosprawnościami.
Udzielamy pomocy finansowej przy zakupie nowego lub używanego samochodu. Mowa
o  samochodach osobowych dostosowanych do potrzeb kierowcy lub pasażera ze znacznym stopniem niepełnosprawności, który porusza się na wózku. Pojazd musi umożliwiać zajęcie miejsca kierowcy lub pasażera bez konieczności przesiadania się z wózka.
Program kierujemy do osób z niepełnosprawnością uniemożliwiającą poruszanie się bez
użycia wózka, które nie są w stanie samodzielnie przesiąść się z wózka na siedzenie
samochodu.
czytaj dalej

Szkolenie Seniorów z obsługi opasek w ramach realizacji programu "Korpus Wsparcia Seniorów" - edycja 2023

We wtorek 11.07.2023,  Seniorzy skorzystali ze szkolenia on-line z Panem Mateuszem, który objaśniał zasady działania opasek ratujących zdrowie i życie. Urządzenie umożliwia wykonanie pomiarów tętna i ciśnienia przez seniora oraz dodatkowo sprawdza poziom saturacji i temperatury ciała. Teleopieka jest narzędziem systemu opieki, która pozwala wielu osobom na lepsze funkcjonowanie, odzyskanie poczucia bezpieczeństwa i samodzielności. Ta dodatkowa usługa opiekuńcza wykorzystuje nowoczesną technologię. Podstawowym czynnikiem w opiece tego systemu jest specjalny przycisk „SOS”. Pozwala on, w stanach zagrożenia zdrowia lub życia, połączyć się z centrum alarmowym i wezwać adekwatną do sytuacji pomoc. Opieka zdalna stosowana jest w wielu krajach. W Gminie Zbąszynek realizujemy te usługi kolejny rok. W 2023 roku dla 15 osób z terenu Gminy Zbąszynek. Usługi realizowane są dzięki programowi "Korpus Wsparcia Seniorów", moduł II, którego celem jest poprawa bezpieczeństwa oraz możliwości samodzielnego funkcjonowania w miejscu zamieszkania osób starszych przez zwiększenie dostępu do tzw. "opieki na odległość", a także wsparcie gmin w realizacji świadczenia usług opiekuńczych. Program jest dofinansowany ze środków ministerialnych oraz ze środków gminnych.
czytaj dalej

III Ogólnopolski Przegląd II Ogólnopolski Przegląd Twórczości Dziennych Domów Seniora w Skwierzynie

W dniu 15 czerwca 2023 roku po raz 3. Skwierzyna była gospodarzem Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Dziennych Domów Seniora. Na wydarzenie zjechali się seniorzy z regionu Lubuskiego oraz Wielkopolski. W sumie ok. 130 osób. Na scenie prezentowane były przedstawienia, występy wokalne, czy recytatorskie. Przegląd to dla seniorów odskocznia od codziennego życia i okazja do integracji.  Seniorów z Dziennego Domu „Senior-Wigor” w Zbąszynku reprezentował zespół wokalny „Srebrne Nutki”, który powstał w styczniu bieżącego roku i jest prowadzony pod  batutą  Pana Zdzisława Dziekana. Jury wyróżniło Naszych seniorów. Za udział w przeglądzie uczestnicy otrzymywali pamiątkowe medale i dyplomy. Zwycięzcą tegorocznego przeglądu został Klub Senior+ z Przytocznej. II miejsce  otrzymał Dzienny Dom "Senior-Wigor" w Skwierzynie, III miejsce Dzienny Dom Senior+ w Międzyrzeczu. Wyróżnienia otrzymali : Dzienny Dom "Senior-Wigor" w Zbąszynku, Dzienny Dom Pobytu Senior-Wigor w Witnicy, Dzienny Dom "Senior-Wigor" w Swarzędzu, Dzienny Dom "Senior-Wigor w Luboniu oraz Dzienny Dom "Senior-Wigor" w Zielonej Górze.
czytaj dalej

UROCZYSTE PRZEKAZANIE SAMOCHODU

W dniu 14 czerwca 2023 roku  odbyło się uroczyste przekazanie dla Ośrodka Pomocy Społecznej w Zbąszynku samochodu przystosowanego do przewozu osób z niepełnosprawnościami. Nowy samochód  został zakupiony dzięki dofinansowaniu ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.  Dofinansowanie zakupu pojazdu przez PFRON było możliwe w ramach Programu Wyrównywania Różnic Między Regionami III i umowy zawartej przez Oddział Lubuski PFRON z Powiatem Świebodzińskim.
W uroczystości poświęcenia i przekazania samochodu uczestniczyli:  Dyrektor Oddziału Lubuskiego PFRON - Andrzej Gonia, członek Zarządu Powiatu Świebodzińskiego - Marcin Minta, Burmistrz Zbąszynka - Wiesław Czyczerski, Przewodniczący Rady Miejskiej w Zbąszynku – Jan Mazur, Przewodniczący Rady Seniorów Gminy Zbąszynek - Jan Mikuła, Dyrektor OPS w Trzcielu – Dominika Konieczna oraz wicedziekan dekanatu babimojskiego - ks. kan. dr Andrzej Drutel. Całkowity koszt zakupu pojazdu wyniósł 198 654,77 zł. Dofinansowanie ze środków PFRON wyniosło 120 000,00 zł. Wkład własny gminy w programie to 78 654,77 zł. Nowy samochód umożliwi seniorom i osobom z niepełnosprawnościami dojazd na zajęcia oraz podczas zajęć w Ośrodku Pomocy Społecznej w Zbąszynku, w tym w Dziennym Domu „Senior-Wigor” oraz przyczyni się do dalszego rozwoju usług społecznych w Gminie Zbąszynek. Podczas  uroczystości zaprezentował się zespół wokalny z Dziennego Domu „Senior-Wigor” – Srebrne Nutki oraz Milena Jakubowska i Piotr Grobys – uczestnicy zajęć w Świetlicy środowiskowej dla osób z niepełnosprawnościami „Pomysłowy Team”.
czytaj dalej
1 2 3 4 5 6 ... 44 »

Lokalna TV

ZTVi Zbąszynek

Miasta partnerskie

  • Herb miasta partnerskiego - Zbąszyń
  • Herb miasta partnerskiego - Bedum
  • Herb miasta partnerskiego - Peitz

Jednostki organizacyjne

Kontakt

   68 38 49 140
   Urząd Miejski w Zbąszynku ul. Rynek 1 
         66-210 Zbąszynek
 
  

 
Logo: e-line Systemy Internetowe - wykonawca serwisu internetowego