Kalendarium

Kalendarz imprez

Aktualności

UROCZYSTE PRZEKAZANIE SAMOCHODU

W dniu 14 czerwca 2023 roku  odbyło się uroczyste przekazanie dla Ośrodka Pomocy Społecznej w Zbąszynku samochodu przystosowanego do przewozu osób z niepełnosprawnościami. Nowy samochód  został zakupiony dzięki dofinansowaniu ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.  Dofinansowanie zakupu pojazdu przez PFRON było możliwe w ramach Programu Wyrównywania Różnic Między Regionami III i umowy zawartej przez Oddział Lubuski PFRON z Powiatem Świebodzińskim.
W uroczystości poświęcenia i przekazania samochodu uczestniczyli:  Dyrektor Oddziału Lubuskiego PFRON - Andrzej Gonia, członek Zarządu Powiatu Świebodzińskiego - Marcin Minta, Burmistrz Zbąszynka - Wiesław Czyczerski, Przewodniczący Rady Miejskiej w Zbąszynku – Jan Mazur, Przewodniczący Rady Seniorów Gminy Zbąszynek - Jan Mikuła, Dyrektor OPS w Trzcielu – Dominika Konieczna oraz wicedziekan dekanatu babimojskiego - ks. kan. dr Andrzej Drutel. Całkowity koszt zakupu pojazdu wyniósł 198 654,77 zł. Dofinansowanie ze środków PFRON wyniosło 120 000,00 zł. Wkład własny gminy w programie to 78 654,77 zł. Nowy samochód umożliwi seniorom i osobom z niepełnosprawnościami dojazd na zajęcia oraz podczas zajęć w Ośrodku Pomocy Społecznej w Zbąszynku, w tym w Dziennym Domu „Senior-Wigor” oraz przyczyni się do dalszego rozwoju usług społecznych w Gminie Zbąszynek. Podczas  uroczystości zaprezentował się zespół wokalny z Dziennego Domu „Senior-Wigor” – Srebrne Nutki oraz Milena Jakubowska i Piotr Grobys – uczestnicy zajęć w Świetlicy środowiskowej dla osób z niepełnosprawnościami „Pomysłowy Team”.
czytaj dalej

Spotkanie z Panią Agnieszką i Panią Martą z Biblioteki Miejsko-Gminnej im. Marcina Rożka w Zbąszynku

Seniorzy stanowią szczególną grupę w gronie użytkowników bibliotek publicznych. Wymagają bardziej indywidualnego podejścia i zainteresowania. Na piątkowym spotkaniu  z bibliotekarkami  w ośrodku wsparcia, Pani Agnieszka i Pani Marta z lokalnej biblioteki przedstawiły nowe propozycje czytelnicze.  Uczestnicy spotkania bardzo pozytywnie przyjęli ofertę biblioteki – zbąszynecka książnica zyskała nowych Czytelników. Wspólnie spędzony czas wypełniony wspomnieniami i rozmową na temat gustów czytelniczych upłynął w serdecznej atmosferze.
czytaj dalej

ŚNIADANIE WIELKANOCNE

W dniu 05 kwietnia 2023 roku seniorzy z Dziennego Domu „Senior-Wigor” w Zbąszynku spotkali się przy świątecznym stole z Burmistrzem Zbąszynka Wiesławem Czyczerskim, Przewodniczącym Rady Miejskiej w Zbąszynku Janem Mazurem, księdzem w-ce dziekanem Andrzejem Drutelem, księdzem proboszczem Jerzym Kordiakiem oraz przyjacielem Domu Krzysztofem Krzywakiem. Spotkanie, w przeddzień Świąt Wielkiej Nocy,  było okazją do złożenia sobie świątecznych życzeń. Zaproszeni goście życzyli seniorom przede wszystkim zdrowia i pogody ducha, a także życiowego optymizmu i niegasnącego wigoru. Spotkanie uświetnił występ grupy wokalnej z Dziennego Domu „Senior-Wigor”. Po posiłku był czas na śpiew i wspólne rozmowy. Spotkanie upłynęło w miłej i rodzinnej atmosferze.
czytaj dalej

Przygoda z fotografia

 W środę, 29 marca 2023 roku w naszym Domu gościliśmy Pana Jarosława Stańko. Podczas spotkania nas gość zaprezentował sprzęt fotograficzny, którym robiło się zdjęcia na przełomie wielu lat oraz opowiedział  jaką funkcję może spełniać fotografia: czy może walczyć ze stereotypami, zmieniać myślenie i kształtować postawy? Fotografować można na wiele sposobów. Każdy z nas robi to zupełnie inaczej. Dzisiaj, gdy patrzymy na swoje zdjęcia sprzed lat, widzimy, jak się zmieniamy. Nie chodzi tutaj o sprzęt, czy technikę o której też opowiadał nam Pan Jarosław, ale o sam sposób widzenia świata...
czytaj dalej

Wizyta muzyków z Lubuskiego Biura Koncertowego

W dniu 28.03.2023 roku w Dziennym Domu "Senior-Wigor" mieliśmy zaszczyt gościć 3 osobowy zespół muzyczny z Lubuskiego Biura Koncertowego. Przedstawiciel zespołu i mieszkaniec Zbąszynka, Pan Jerzy Skrzypczak opowiedział słuchaczom historię muzyki tyrolskiej i bawarskiej oraz przedstawił instrumenty i  ubiór mieszkańców tamtych regionów. Wysłuchaliśmy również przepiękne melodie lokalnych terenów niemieckich oraz austriackich.
czytaj dalej

ŻEGNAJ ZIMO-WITAJ WIOSNO

Topienie marzanny to jeden z niewielu starosłowiańskich obrzędów, który do dziś jest kultywowany, choć w zależności od regionu – w różny sposób. Marzanna, to według ludowych podań słowiańska bogini, która symbolizowała demona i dlatego zgodnie z tradycją należy ją utopić lub spalić, żeby pożegnać zimę. Tak też uczynili seniorzy  z Dziennego Domu „Senior-Wigor” w Zbąszynku. W dniu 22 marca 2023 roku do wspólnej zabawy zaprosili przedszkolaków z Niepublicznego Przedszkola „Pod Muchomorkiem” w Zbąszynku z grupy Motylki z wychowawczyniami Panią Barbarą Zjawin i Agnieszką Zienkowicz.  Przygotowana przez seniorów okazała marzanna została spalona w przydomowym ogrodzie przy akompaniamencie muzyki i głośnym śpiewie uczestników spotkania. Tym wydarzeniem powitaliśmy tegoroczną wiosnę z nadzieją, że  zima nie zepsuje już wiosennej aury. Dziękujemy naszym małym przyjaciołom za wizytę i wspaniałą zabawę!
czytaj dalej

BARDZO RADOSNY PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

W dniu wczorajszym z okazji „Pierwszego Dnia Wiosny” Ośrodek Sportu i Rekreacji w Zbąszynku wraz z Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Zbąszynku oraz Radą Seniorów zorganizowali Olimpiadę Międzypokoleniową - „Wiosna Ach To TY”. Około godziny 10:00 na Zbąszyneckiej Hali Sportowej  stawiło się 12 drużyn: 6 drużyn senioralnych z terenu Gminy Zbąszynek tj. KGW Dąbrówka Wlkp., Emeryci kolejowi, ZUTW, Dąbrowszczanka, Senior -Wigor, Kresowiacy oraz  6 drużyn złożonych z przedszkolaków  z Niepublicznego Przedszkola „Pod Muchomorkiem”. Uczestników imprezy serdecznie powitał Burmistrz Zbąszynka - Wiesław Czyczerski życząc wszystkim udanej zabawy. Podczas olimpiady każdy zespół brał udział w 6 konkurencjach:  piłka parzy, kółko krzyżyk, ringo, układanie klocków Jenga, gra w kapsle oraz bitwa na piłki. Spotkanie miało formułę zabawy i nie było punktowane. W przerwach między konkurencjami  zaprezentowały się  zespoły śpiewacze:  Senior -Wigor  oraz Dąbrowszczanka a „Ciocia Milena” porwała seniorów i przedszkolaków do zabaw integracyjnych.  Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze, pełnej radości i uśmiechów. Nad bezpieczeństwem uczestników podczas olimpiady czuwał strażak z OSP w Zbąszynku - Pan Przemysław Lis. Na koniec wydarzenia wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale, zdjęcia i statuetki. Mamy nadzieję, że po takim powitaniu, Wiosna zagości już na dobre!
czytaj dalej

Technika relaksacyjna poprzez oddychanie metodą Butejki

W środę 15 marca 2023 roku ponownie gościliśmy Panią Iwonę Urbaniec, która poprowadziła dla Seniorów ćwiczenia oddechowe metodą Butejki. Metoda Butejki polega na ćwiczeniach oddechowych uczących kontroli oddechu, a także oddychania zmniejszoną objętością oddechową w celu redukcji skutków hiperwentylacji. Trening ten stawia sobie na celu naukę oddychania przez nos, wstrzymywania oddechu oraz relaksacji. W celu opanowania metody Butejki niezbędna jest sztuka relaksacji całego ciała, a to jest dla wielu osób spore wyzwanie. Pani Iwona chętnie przekazała swoją wiedzę seniorom i pokazała techniki oddechowe w celu poprawy wzorców oddechowych.
czytaj dalej

Wizyta pracownic z Urzędu Skarbowego

W dniu 14 marca 2023 roku w ośrodku wsparcia gościliśmy pracownice z Urzędu Skarbowego ze Świebodzinie,Panią Anię oraz Panią Aleksandrę. Urzędniczki objaśniały podopiecznym jak skorzystać z ulgi dla seniorów, jakie warunki trzeba spełniać, żeby skorzystać z ulgi podatkowej w wieku emerytalnym, co przysługuje emerytom po 60 roku życia.
czytaj dalej
1 2 3 4 5 6 ... 45 »

Lokalna TV

ZTVi Zbąszynek

Miasta partnerskie

  • Herb miasta partnerskiego - Zbąszyń
  • Herb miasta partnerskiego - Bedum
  • Herb miasta partnerskiego - Peitz

Jednostki organizacyjne

Logo: e-line Systemy Internetowe - wykonawca serwisu internetowego