Kalendarium

Kalendarz imprez

Foto

  • 04-07-2024

SPOTKAJMY SIĘ W SOBÓTKĘ

W ostatni czerwcowy weekend (29 - 30.06.2024 r.) Zbąszynecki Ośrodek Kultury cofnął się w czasie! Dołożyliśmy wszelkich starań, aby podczas wydarzenia „Spotkajmy się w sobótkę: Kultowe czasy PRL” każda osoba, która pojawiła się na terenie ZOK i pamięta czasy komuny mogła westchnąć głęboko z nostalgią.
Poczynając od godziny 16:00 w sobotę, nastrój tamtych lat dało się wyczuć w Zbąszynku bardzo wyraźnie – zarówno z pomocą rozbrzmiewających dźwięków, jak i unoszących się wszem i wobec zapachów.
               Wydarzenie rozpoczął przegląd piosenki biesiadnej zatytułowany „Złote przeboje PRL”. Wśród występujących znaleźli się: Dąbrowszczanka, Zbąszyńscy Seniorzy, Gemischte Chor Drewitz, Wiwat, Srebrne Nutki, Osoria, Tęcza, Wesoła Ferajna. Zadaniem specjalnym każdego z występujących zespołów było zaprezentowanie publice co najmniej jednego utworu w klimacie PRL oraz przygotowanie przebrań z epoki.
               O godzinie 19.00 na parkowej scenie pojawił się Piotr Pręgowski – aktor najbardziej znany ze swojej roli w serialu „Ranczo” – wraz autorskim show muzyczno-kabaretowym. Z widowni dobiegały gromkie brawa, przeplatane wybuchami szczerego śmiechu. Gwiazda polskiej telewizji podzieliła się również ze słuchaczami kilkoma ciekawostkami z planów zdjęciowych, a także wykonała pamiątkowe zdjęcia z fanami.
               Ostatnim elementem sobotniego programu była „Prywatka” - impreza taneczna rodem z PRL, którą poprowadził DJ Piotr Napierała, który pojawił się za konsoletą w stylowym afro i kolorowych dzwonach i zabrał uczestników z powrotem w świat PRL-owskich imprez! 
               Niedziela została okrzyknięta „dniem rodzinnym PRL-u”. Sala 14’ Zbąszyneckiego Ośrodka Kultury przemieniła się w tajemnicze mieszkanie Babci Jadzi. Zabawę w tym miejscu poprowadził Mobilny Escape Room z Zielonej Góry. W sesjach w pokoju zagadek udział wzięło niemal 50 osób i gwarantujemy, że każda z nich wydostała się z zamknięcia, odkrywając przy tym, iż o Babci Jadzi nie znało  się praktycznie wcale!
               Park ZOK wypełnił się z kolei gwarem i śmiechem dzieci uczestniczących w zabawach plenerowych: wyścigach kapsli na specjalnym torze piaskowym przygotowanym przez Kapsel Cross Sulęcin oraz animacjach i zabawach z epoki poprowadzonych przez pracowników Dworca Tworca. Rodzice mieli możliwość pokazać dzieciom, jak grało się w klasy, używało do zabawy kamieni, kapsli i po prostu wszystkiego co było pod ręką! Nie zabrakło również gry w sznura oraz skoków na skakankach.
               Dodatkowo program obfitował w atrakcje dostępne przez cały czas trwania wydarzenia. Organizator zaprosił Mieszkańców do zaprezentowania swoich pojazdów z epoki. Jak się okazuje, w okolicy jeszcze trochę z nich uczestniczy w ruchu drogowym! Na terenie imprezy pojawił się Fiat 1300 z 1963 r., komarek i Junak.
Klub Bongo – za sprawą Klubokawiarni Czar PRL-u – zamienił się w bar serwujący kultowe napitki i zagryzki. Skosztować w nim można było kultowej oranżady, piwa z okresu PRL, galatu, tatara, pierogów i innych specjałów. Dodatkowo obsługa baru zajęła się dekoracjami na najwyższym poziomie. Pojawiła się nawet fotościanka stylizowana na mieszkanie z tamtych lat!
Równolegle do dwudniowego wydarzenia, w parku trwał Festiwal Foodtrucków. Na terenie ZOK zatrzymało się 12 pojazdów serwujących specjały z najdalszych zakątków świata. Kulinarna uczta przerosła oczekiwania nawet największych łasuchów.
Pracownicy Zbąszyneckiego Ośrodka Kultury włożyli serce w organizację wydarzenia w tej nowej, pełniejszej odsłonie. Mimo, że nie wszyscy z nich pamiętają „jak to kiedyś było”, to wszyscy
z zamiłowaniem zagłębili się w kultowe czasy PRL.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

76Galeria zdjęć: SOBÓTKA

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Lokalna TV

ZTVi Zbąszynek

Miasta partnerskie

  • Herb miasta partnerskiego - Zbąszyń
  • Herb miasta partnerskiego - Bedum
  • Herb miasta partnerskiego - Peitz

Jednostki organizacyjne

Kontakt

   68 38 49 140
   Urząd Miejski w Zbąszynku ul. Rynek 1 
         66-210 Zbąszynek
 
  

 
Logo: e-line Systemy Internetowe - wykonawca serwisu internetowego