Kalendarium

Kalendarz imprez

Programy zdrowotne

Wykrywania wad słuchu i wzroku klasy I

Z uwagi na zawieszenia zajęć dydaktyczno - wychowawczych w szkołach, realizacja programu wczesnego wykrywania wad słuchu i wzroku wśród uczniów klas I szkół podstawowych Gminy Zbąszynek w 2020 r. jest obecnie niemożliwa do wykonania. O dalszych losach programu będziemy Państwa informować na bieżąco. /23-04-2020/
- Burmistrz Zbąszynka zarządzeniem Nr 14/2020 z dnia  6 marca 2020 r.ogłosił otwarty konkurs ofert na realizację programu polityki zdrowotnej pn. „Program wczesnego wykrywania wad słuchu i wzroku wśród uczniów klas I szkół podstawowych Gminy Zbąszynek na lata 2018-2020”.
- Dofinansowanie programów polityki zdrowotnej dla jednostek samorządu terytorialnego. Lista zaakceptowanych wniosków o dofinansowanie programów polityki zdrowotnej w 2020 roku /29.10.2019 r./
Dyrektor LOW NFZ ogłasza listę zaakceptowanych wniosków o dofinansowanie programów polityki zdrowotnej realizowanych przez jednostkę samorządu terytorialnego w 2020 roku 
Lp.
Nazwa programu 
Nazwa podmiotu 
Maksymalna kwota dofinansowania 
1
Program rehabilitacji dla mieszkańców Gminy Żary o statusie miejskim w wieku powyżej 65 r.ż. i poniżej 18 r.ż.
Gmina Żary o statusie miejskim
48 000,00 zł
2
Program profilaktyki próchnicy dla dzieci z klas I - II szkół podstawowych w mieście Żary
Gmina Żary o statusie miejskim
15 282,00 zł
3
Program wczesnego wykrywania wad słuchu i wzroku wśród uczniów klas I szkół podstawowych Gminy Zbąszynek na lata 2018-2020
Gmina Zbąszynek
8 888,00 zł
4
Program profilaktyki
i wczesnej diagnostyki boreliozy w powiecie strzelecko-drezdeneckim
na lata 2019-2021
Powiat strzelecko-drezdenecki
8 160,00 zł
5
Program profilaktyki i wczesnego wykrywania nowotworów gruczołu krokowego wśród mieszkańców Powiatu Strzelecko-Drezdeneckiego na lata 2019-2021
Powiat strzelecko-drezdenecki
9 520,00 zł
6
Program polityki zdrowotnej w zakresie rehabilitacji leczniczej mieszkańców gminy Żary o statusie wiejskim
Gmina Żary o statusie wiejskim
20 400,00 zł
7
Program profilaktyki otyłości i cukrzycy typu 2 dla mieszkańców powiatu żagańskiego w wieku 45+ na lata 2019-2021
Powiat Żagański
3 250,00 zł
Podstawa prawna: § 5 ust. 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 28 grudnia 2016 roku w sprawie trybu składania i rozpatrywania wniosków o dofinansowanie programów polityki zdrowotnej realizowanych przez jednostkę samorządu terytorialnego oraz trybu rozliczania przekazanych środków i zwrotu środków niewykorzystanych lub wykorzystanych niezgodnie z przeznaczeniem (Dz. U. z 2017, poz. 9).
 
- Zapraszamy Rodziców uczniów klas I szkół podstawowych Gminy Zbąszynek, na spotkanie organizacyjne w sprawie realizacji badań profilaktycznych, wczesnego wykrywania wad słuchu i wzroku wśród uczniów klas I, które odbędzie się 27 marca o godz. 18:00 w Szkole Podstawowej w Zbąszynku.
Na spotkaniu omówiony zostanie zakres i harmonogram badańBadania wykonane zostaną wyłącznie za pisemną zgodą rodzica i odbędą się od 3 kwietnia do 30 czerwca br.
 
W ramach programu wykonane zostaną następujące badania:
  1. Okulistyczne: badania ostrości wzroku do dali i bliży za pomocą podświetlanych tablic, komputerowe badanie wzroku
  2. Diagnostyka słuchu: pełne specjalistyczne badanie laryngologiczne,  audiometria tonalna - ocena stanu ucha wewnętrznego, badanie przesiewowe słuchu, wykrywanie głuchoty czynnościowej, diagnostyka szumów usznych.
Badanie dziecka jest bezpłatne. Program finansowany jest ze środków budżetowych Gminy Zbąszynek i współfinasowany ze środków LOW NFZ w Zielonej Górze.
Badania u dzieci rozpoczynających naukę szkolną, prowadzone od wielu lat przez Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu we współpracy z jednostkami naukowymi z Polski oraz innych krajów wykazały, że:
co piąte dziecko ma różnego rodzaju problemy ze słuchem,
- co trzecie dziecko wykazuje problemy ze wzrokiem,
- co czwarte dziecko wykazuje zaburzenia artykulacji.
Wykrywanie wad wzroku nie zawsze jest proste, gdyż objawy mogą być różne i często niecharakterystyczne. U dziecka mogą pojawić się kłopoty z czytaniem i pisaniem, bóle głowy, pieczenie i łzawienie oczu oraz mruganie powiekami. Dziecko skarży się na zamazywanie obrazu z bliska lub z daleka, przyjmuje nieprawidłową postawę przy czytaniu, pisaniu, patrzeniu na monitor.
Wczesna i prawidłowa korekcja wady wzroku pozwala uzyskać całkowitą poprawę widzenia i zapobiec rozwojowi niedowidzenia.
 
Należy pamiętać, że organizm dziecka w wieku 6-7 lat rozwija się bardzo dynamicznie i wymagana szczegółowej kontroli zdrowia w celu wykrycia ewentualnych nieprawidłowości w fazie początkowej.
 
Zaproszenie w załączeniu.
 
26 września br. odbyło się spotkanie Krzysztofa Krzywak koordynującego ochrone zdrowia w Gminie Zbąszynek z rodzicami uczniów klas I w sprawie realizacji programu wczesnego wykrywania wad słuchu i wzroku wśród uczniów klas I szkół podstawowych Gminy Zbąszynek na lata 2018 - 2020.
 
 Program w załączeniu.

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Załączniki

Lokalna TV

ZTVi Zbąszynek

Miasta partnerskie

  • Herb miasta partnerskiego - Zbąszyń
  • Herb miasta partnerskiego - Bedum
  • Herb miasta partnerskiego - Peitz

Jednostki organizacyjne

Kontakt

   68 38 49 140
   Urząd Miejski w Zbąszynku ul. Rynek 1 
         66-210 Zbąszynek
 
         Godziny obsługi petentów:
         poniedziałek           7:30 - 17:00
         wtorek - piątek        7:30 - 13:00
 
 
_______________________________________
 
 


 
Logo: e-line Systemy Internetowe - wykonawca serwisu internetowego