Kalendarium

Kalendarz imprez

Programy zdrowotne

BADANIE WZROKU I SŁUCHU

 • 19 czerwca br. odbędzie się ostatnia tura - bezpłatnych dla rodziców, badań słuchu i wzroku dzieci klas I szkół podstawowych Gminy Zbąszynek. Do programu wczesnego wykrywania wad słuchu i wzroku wśród uczniów klas I szkół podstawowych Gminy Zbąszynek na lata 2023-24 zgłosiło się 83 dzieci. Realizatorem programu jest NZOZ Specjalistyczne Gabinety Lekarskie "PAEON " S.C. w Zbąszynku. Po otrzymaniu sprawozdania końcowego przedstawimy Państwu wyniki tych badań.
  Dziękujemy wszystkim za sprawne przeprowadzenie badań.


  Już 24 czerwca radni Rady Miejskiej w Zbąszynku podejmą decyzję o kontynuowaniu realizacji programu na lata 2025 i 2026 rok.
 
 
 
 • Burmistrz Zbąszynka zaprasza Rodziców dzieci klas I szkół podstawowych Gminy Zbąszynek do udziału w bezpłatnym programie wczesnego wykrywania wad słuchu i wzroku dla uczniów klas I - edycja 2024. Program realizowany jest od 2019 roku i cieszy się dobrą renomą. Finansowany jest ze środków budżetu Gminy Zbąszynek i współfinasowany ze środków LOW NFZ w Zielonej Górze.
Aby dziecko mogło wziąć  udział w badaniach rodzic/opiekun prawny musi wypełnić zgodę na wykonanie badań. Formularz zostanie przekazany dziecku przez wychowawcę, 18 lub 19 kwietnia br. Podpisany formularz zgody należy dostarczyć niezwłocznie do sekretariatu szkoły lub przekazać wychowawcy klasy, najpóźniej w terminie do 26 kwietnia 2024 r.
 
Wykrywanie wad wzroku nie zawsze jest proste, gdyż objawy mogą być różne i często niecharakterystyczne. U dziecka mogą pojawić się kłopoty z czytaniem i pisaniem, bóle głowy, pieczenie i łzawienie oczu oraz mruganie powiekami. Dziecko skarży się na zamazywanie obrazu z bliska lub z daleka, przyjmuje nieprawidłową postawę przy czytaniu, pisaniu, patrzeniu na monitor.
Wczesna i prawidłowa korekcja wady wzroku pozwala uzyskać całkowitą poprawę widzenia i zapobiec rozwojowi niedowidzenia.
Należy pamiętać, że organizm dziecka w wieku 6-7 lat rozwija się bardzo dynamiczniei wymagana szczegółowej kontroli zdrowia w celu wykrycia ewentualnych nieprawidłowości w fazie początkowej.
 
 
 
Materiał archiwalny - edycja 2023
 • 17 maja br. kolejna 22 osobowa grupa dzieci ze Zbąszynka i Dąbrówki Wlkp. zostanie przebadania w ramach realizowanego przez Gminę programu;
 • 10 maja br. pierwsza 22 osobowa grupa dzieci z Dąbrówki Wlkp. została przebadana w ramach programu wczesnego wykrywania wad słuch i wzroku;
NZOZ Specjalistyczne Gabinety Lekarskie "PAEON " S.C. w Zbąszynku został wybrany jako Realizator programu wczesnego wykrywania wad słuchu i wzroku dzieci klas I szkół podstawowych w Gminie Zbąszynek. Pierwsza, 22 osobowa grupa dzieci przebadana zostanie dzisiaj,10 maja br. Następne badania odbędą się 17 maja, 14 czerwca i 21 czerwca. Badania dla dzieci są bezpłatne finsowane przez Gminę Zbąszynek przy współfinansowaniu w wysokości 40% przez LOW NFZ w Zielonej Górze. W badaniach za zgodą rodziców bierze udział  81 dzieci, tj. 93% wszystkich dzieci klas I. Dziękujemy rodzicom za troskę o swoje pociechy.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

4Galeria zdjęć: Badania2023

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Załączniki

Lokalna TV

ZTVi Zbąszynek

Miasta partnerskie

 • Herb miasta partnerskiego - Zbąszyń
 • Herb miasta partnerskiego - Bedum
 • Herb miasta partnerskiego - Peitz

Jednostki organizacyjne

Kontakt

   68 38 49 140
   Urząd Miejski w Zbąszynku ul. Rynek 1 
         66-210 Zbąszynek
 
  

 
Logo: e-line Systemy Internetowe - wykonawca serwisu internetowego