Kalendarium

Kalendarz imprez

Zdrowie

  • 04-03-2020

Koronawirus - szczepienia

      REJESTRACJA I SZCZEPIENIA
 
Od 15 stycznia rusza rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 dla SENIORÓW, którzy skończyli 80 lat. Natomiast od 22 stycznia zarejestrować się będą mogły osoby powyżej 70. roku życia. 
 
Możliwe są trzy formy rejestracji.
  • Zadzwoń na infolinię NFZ pod numer 989. Konsultanci pomogą Ci znaleźć punkt szczepień niedaleko Ciebie z terminem, który Ci pasuje.
  • Skontaktuj sie telefonicznie  nr tel. 887 199 919  w godz. 9:00 - 17:00- Medyczne Cetrum TOPMED Zbąszynek
  • Zarejestruj się elektronicznie poprzez e-Rejestrację dostępną na pacjent.gov.pl / dla posiadaczy Internetowego Konta Pacjenta/.
Przy rejestracji należy podać: imię i nazwisko, numer PESEL, numer telefonu oraz wskazać miejsce punktu szczepień (Zbąszynek).
Zarejestrować możesz się sam lub może Cię zapisać ktoś bliski z rodziny.
Na podany numer otrzymasz SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie. W ten sposób możesz zarejestrować swoich dziadków lub rodziców. Wystarczy, że rozpocznie się etap szczepień i będziesz miał numer PESEL bliskiej osoby.
 
Mobilne zespoły dla potrzebujących
Jeśli masz problem z samodzielnym dotarciem do punktu szczepień, możesz skorzystać z mobilnego zespołu szczepiącego. Zapisz się na szczepienie bezpośrednio w punkcie szczepień i ustal dogodny termin.
 
Koordynator ds. szczepień Gminy Zbąszynek, tel. 693989143
 
Więcej informacji dot. działań organizacyjnych w zakresie przeciw COVID-19
  • Z uwagi na duże zainteresowanie szczepienia przeciw COVID-19, najczęściej ze strony osób starszych informuję, że w Zbąszynku szczepienia przeprowadzi Centrum Medyczne TOPMED w Przychodni przy ul. Długiej 1. Zapisy rozpoczną się nie wcześniej 15 stycznia. Szczegółowe informacje dot. organizacji rejestracji i szczepień podamy w oddzielnych komunikatach, po spotkaniu z przedstawicielami CM TOPMED. Szczepienia są dobrowolne. Prosimy o cierpliwość i zrozumienie.
  • Kilka informacji dot. rejestracji. Umówienie się na szczepienie nie będzie wymagało posiadania nr e-skierowania, ponieważ wystarczające będzie podanie swoich danych osobowych (system e-Rejestracji będzie zintegrowany z systemem P1, co umożliwi automatyczną weryfikację ważności e-skierowania). Po dokonaniu rezerwacji wizyty, pacjent otrzyma SMS z informacją o wybranym przez pacjenta miejscu i terminie szczepienia, ponowny SMS będzie przekazywany dzień przed wizytą. Pacjent będzie od razu umawiany na 2 wizyty i także przed drugą dawką szczepionki będzie powiadamiany sms-em.
  • Rejestrować się będzie można dopiero od 15 stycznia. Pamiętajmy, że punkt szczepień przy rejestracji wybiera sam pacjent. SZCZEGÓŁY dot. Zbąszynka podamy między 12 a 14 stycznia.
UWAGA: Osoby zaszczepione będą mogły bez dodatkowych testów korzystać z usług zdrowotnych w publicznej służbie zdrowia, a także nie będą uwzględniane w limitach dotyczących spotkań towarzyskich. Nie będzie także potrzeby odbywania kwarantanny przez zaszczepionych w wypadku kontaktu z osobą zakażoną koronawirusem.
 
  • PRZYPOMINAMY: obecnie w fazie "0" szczepią się pracownicy sektora ochrony zdrowia (w tym wykonujący indywidualną praktykę), pracownicy Domów Pomocy Społecznej i pracownicy Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym stacjach sanitarno-epidemiologicznych.
W fazie "I" będą się szczepić:
● pensjonariusze Domów Pomocy Społecznej oraz Zakładów Opiekuńczo-Leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu,
● osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych,
● służby mundurowe.
● nauczyciele.
  • Szczepionka przeciw COVID-19
Do Polski może trafić nawet pięć szczepionek przeciw COVID-19. Czym się będą różnić? Którą wybrać?
Łącznie Ministerstwo Zdrowia złożyło zamówienie na 62 mln dawek szczepionek przeciw COVID-19, których powinno wystarczyć na zaszczepienie 31 mln Polaków.
Szczepionki będą się różnić nie tylko producentem, ale i sposobem działania. Wśród szczepionki znajdą się prepaty oparte na supernowoczesnej technologii mRNA oraz na bardziej tradycyjnej metodzie wektorowej.Więcej szczegółów poniżej w w załączniku.
  • Przychodnia Lekarska w Zbąszynku ul. Długa 1
Z uwagi na zwiększającą się liczbę chorych na Covid – 19  i zakażonych wirusem Sars-CoV – 2, także w Gminie Zbąszynek, prosimy stosować preferowaną formę rejestracji telefonicznej do lekarza POZ. Mamy świadomość, że mogą być trudności z dodzwonieniem się do konkretnej Poradni, ale forma ta daje większe możliwości bezpieczeństwa dla pacjentów przebywających już w Poradni i personelu medycznego w dłuższym okresie czasu. Poza tym na parterze w Przychodni udostępniona została izolatka, tak więc lekarze przy wstępnym rozpoznaniu telefonicznym mogą przeprowadzić badania bez wchodzenia pacjenta do Poradni. 
Pamiętać należy, że w Przychodni obowiązuje bezwzględne noszenie maseczki, utrzymywanie dystansu/ 1,5m/ oraz dezynfekcja rąk. Prosimy także o stosowanie się do uwag i zaleceń personelu medycznego i obsługi Przychodni.
Informację prosimy przekazać wszystkich swoim członkom rodziny i znajomym. Jednocześnie informujemy, że laboratorium dla osób bez skierowania, czynne jest w poniedziałki i piątki w godz. 7:00 – 9:00, chyba, że badanie musi być wykonane jako nagły, pilny przypadek. Dla osób ze skierowaniem wg terminu podanego przez lekarza.
 
W załączeniu wykaz tefefonów do lekarzy POZ.
  • Zasady zlecania testów na koronawirusa - komunikat Ministerstwa Zdrowia - 23.09.2020
Jak ma postępować lekarz rodzinny, gdy zgłosi się do niego pacjent z objawami charakterystycznymi dla COVID-19 i co dzieje się z chorym, który otrzyma pozytywny wynik testu, a nie jest samodzielny – m.in. na takie pytania odpowiadają algorytmy postępowania z pacjentem, które trafią dziś do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) w całej Polsce. 
Sześć schematów, które, publikujemy, opisują różne sytuacje, w których mogą się znaleźć lekarz i pacjent. Prezentowane algorytmy pokazują ścieżki postępowania z pacjentem zarówno w podstawowej opiece zdrowotnej, jak i na innych poziomach opieki.  
Schematy dotyczą sytuacji, gdy pacjent jest samodzielny i niesamodzielny oraz gdy ma objawy charakterystyczne dla COVID-19 takie jak: gorączka, duszność, kaszel, utrata węchu lub smaku lub gdy nie wystąpią wszystkie te objawy naraz, ale ma infekcję. 
  • Bezpieczeństwo w Przychodni
PAMIĘTAJMY, że z uwagi na brak możliwości szybkiej wymiany powietrza /brak okien w korytarzu poczekalni/ przed laboratorium w Przychodni na Długiej mogą przebywać 2-3 osoby. Pozostałe osoby oczekują na badania na dworze. Do Przychodni przychodzą ludzie chorzy, więc tym bardziej nie warto grupować się i zadbać w ten sposób o swoje i innych bezpieczeństwo zdrowotne.
  • WHO zaleca
Najnowsze badania przeprowadzone na zlecenie WHO nie pozostawiają żadnych wątpliwości: NAJSKUTECZNIEJ CHRONIĄ NAS noszenie maseczek oraz utrzymywanie dystansu społecznego.Badania zostały opublikowane w najnowszym wydaniu prestiżowego czasopisma medycznego "The Lancet". OTO TRZY KLUCZOWE WNIOSKI, do których doszli naukowcy:
1. Należy utrzymywać dystans fizyczny – zmniejsza to ryzyko zakażenia o 80 proc.
2. Warto nosić maseczki– zmniejsza to ryzyko zakażenia o 85 proc.
3. Chroń oczy - zmniejsza to ryzyko zakażenia o 78 proc.
  • Zalecenia GIS
Przypominamy, że w Przychodni na ul. Długiej i Kosieczyńskiej nadal obowiązują zalecenia GIS: ZAKRYWANIE UST I NOSA /maseczki/, DEZYNFEKCJA RĄK i ODSTĘP między pacjentami. Jak zapomniałeś/aś/ maseczki to poproś panie w rejestracji - mają zapasowe, bezpłatne. Przy okazji: zalecenia te należy stosować w każdym obiekcie użyteczności publicznej - bez wyjątku. 
Z niepokojem zauważamy, że coraz więcej osób rezygnuje z masek, robiąc zakupy w sklepach, podczas publicznych zgromadzeń (także tych przedwyborczych), w miejscach kultu religijnego. Dystans też przestał już istnieć. Nie każdy korzysta ze środków dezynfekcyjnych, czy rękawiczek! To wielki błąd!" - podkreśliła w oświadczeniu prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia, Bożena Janicka.
Zaapelowała o ostrożność i rozsądek, bo koronawirus nie zniknął. "To groźny przeciwnik.
  • Otwarcie Przychodni
Burmistrz Zbąszynka komunikatem nr 15 z dnia 1 czerwca br. odwołał ograniczenia wprowadzone w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 oraz w związku z podjęciem działań ochronnych w walce z koronawirusem, wydane na mocy komunikatu nr 7 i 11 dotyczące zamknięcia drzwi do Przychodni w Zbąszynku przy ul. Długiej 1, (rejestracja i recepty tylko przez telefon). Nadal jednak preferowaną formą jest rejestracja telefoniczna. Komunikat wchodzi w życie od 4 czerwca. Nadal obowiązywać będą zalecenia Ministra Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego - maseczki, mycie rąk i odległość 2 metrów. Dla lekarzy specjalne zalecenia higieniczne po wizycie każdego pacjenta. Prosimy pacjentów o przestrzeganie wewnętrznych ustaleń co do liczby osób przebywających przed gabinetem - max. 4 osoby. Liczymy na Państwa wyrozumiałość i troskę o zdrowie i życie. Nadal warto się rejestrować i zamawiać recepty przez telefon. https://bip.zbaszynek.pl/syst…/obj/13392_KOMUNIKAT_Nr_15.pdf
  • Wyjaśnienie
W trosce o bezpieczeństwo pacjentów, aby ograniczyć ryzyko rozprzestrzeniania się wywołanej przez koronawirusa choroby COVID – 19, po uzgodnieniu z podmiotami medycznymi prowadzącymi działalność leczniczą w obiekcie gminnym Przychodni w Zbąszynku przy ul. Długiej 1, informujemy, że drzwi do budynku zostały zamknięte. Przy drzwiach stoi pracownik Urzędu Miejskiego, który wpuszcza do budynku tylko osoby ZAREJESTROWANE TELEFONICZNIE, lub w innych przypadkach po konsultacji z gabinetem lekarskim POZ. Leki wydawane są także przez telefon - e-recepta. Podłogi, klamki, toalety, ławeczki pacjentów są na bieżąco odkażane. Po wejściu do Przychodni, należy bezwzględnie przestrzegać zalecanych zasad higieny. Przepraszamy za utrudnienia.
  • Przychodnia ul. Długa 1
Z uwagi na zagrożenie epidemią koronawirusa Burmistrz Zbąszynka po porozumieniu się z podmiotami medycznymi w Przychodni w Zbąszynku przy ul. Długiej , informują, że od 16 marca br. PRZYCHODNIA zostaje ZAMKNIĘTA. REJESTRACJA DO LEKARZY ODBYWA SIĘ TELEFONICZNIE. OSOBY WCZEŚNIEJ ZAREJESTROWANE MUSZĄ PONOWNIE DOKONAĆ POTWIERDZENIA TELEFONICZNEGO. Pacjentom udzielane będą teleporady w godzinach pracy lekarza. W sytuacji niezbędnej pacjent będzie umówiony na konkretną godzinę. Recepty także wydawana jest przez telefon, w formie e-recepty. Przepraszamy za utrudnienia.

Centrum Rehabilitacyjne EWA MED w Zbąszynku przy ul. Kosieczyńskiej także zostało zamknięte.
 
LABORATORIUM CZYNNE: poniedziałek, środa, piatek w godz. 8:00 - 9:15. Ze skierowaniem i prywatne.
 
Wykaz telefonów
Apex – Waldemar Wolski - 068 347 93 46
Mirosława Łuciów- Stawicka - 068 347 93 57
TOPMED - 68 320 77 13
Małgorzata Rezmer - 692 685 638
Barbara Górawska - 068 347 93 58, 068 384 93 36
Poradnia Ginekologiczno-Położnicza – 797 324 487
Laboratorium – 607 513 133
  • Informacja dla podmiotów medycznych
Informacje w sprawie usług w zakresie odbioru i unieszkodliwiania odpadów medycznych można uzyskać pod numerami telefonów 022 3692817, 022 3692692 oraz 797 876 619. Pismo informacyjne w załączeniu.
  • Udostępniamy materiał przekazany od Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Świebodzinie skierowany do rodziców i opiekunów. 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Załączniki

Lokalna TV

ZTVi Zbąszynek

Miasta partnerskie

  • Herb miasta partnerskiego - Zbąszyń
  • Herb miasta partnerskiego - Bedum
  • Herb miasta partnerskiego - Peitz

Jednostki organizacyjne

Logo: e-line Systemy Internetowe - wykonawca serwisu internetowego