Kalendarium

Kalendarz imprez

COVID-19

  • 09-06-2021

Krótszy odstęp między dawkami szczepionek

Ministerstwo Zdrowia skróciło odstęp pomiędzy dawkami szczepionek dwóch firm: Pfizer i Moderna. Resort określił też, jaki jest odstęp między dawkami szczepionek przeciw COVID-19 w przypadku dzieci od 12. roku życia, a także ozdrowieńców.
8 czerwca 2021 r. na stronie Ministerstwa Zdrowia pojawił się komunikat w sprawie stosowanych schematów szczepień przeciw COVID-19 preparatami AstraZeneca, Pfizer/BionTech oraz Moderna.
Jak czytamy w komunikacie, minister zdrowia dopuszcza, aby szczepienia przeciw COVID-19 w Narodowym Programie Szczepień były wykonywane:
  • szczepionką Vaxzevria firmy AstraZeneca w schemacie dwudawkowym przy zachowaniu odstępu od 35 dni (nie dłużej jednak niż do 84 dnia) między dawkami,
  • szczepionkami mRNA w schematach dwudawkowych, wynikających z zaleceń producenta: Comirnaty firmy Pfizer przy zachowaniu odstępu po upływie 21 dni, a nie 35 - jak poprzednio (jednak nie dłużej niż 42 dni) między dawkami, COVID-19 Vaccine firmy Moderna przy zachowaniu odstępu po upływie 28 dni, a nie 35 - jak poprzednio (jednak nie dłużej niż 42 dni) między dawkami.
„Powyższe jest zgodne z Charakterystyką Produktów Leczniczych” - czytamy w komunikacie MZ.
Resort zdrowia poinformował, że zgodnie z zaleceniami Zespołu ds. Szczepień Ochronnych oraz Rady Medycznej rekomendowany odstęp między dawkami szczepionki Comirnaty podawanej dzieciom od 12 lat wynosi 21 dni.
Zgodnie z komunikatem MZ, osoby, które przebyły chorobę wywołaną zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, mogą być zaszczepione przeciwko COVID-19 w terminie nie wcześniejszym niż 30 dni od dnia uzyskania pozytywnego testu na obecność wirusa SARS-CoV-2.
“Wskazanie to dotyczy również pacjentów, którzy po otrzymaniu pierwszej dawki zachorowali na COVID-19, co skutkuje również zastosowaniem wskazanego odstępu przed podaniem drugiej dawki szczepionki”.
Resort zaznaczył, że podanie drugiej dawki szczepionki, dla której termin został określony na dotychczasowych zasadach, może ulec zmianie w przypadku jego indywidualnego przesunięcia oraz dostępu do szczepionek w punkcie szczepień.
W załączeniu komunikat

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Załączniki

Lokalna TV

ZTVi Zbąszynek

Miasta partnerskie

  • Herb miasta partnerskiego - Zbąszyń
  • Herb miasta partnerskiego - Bedum
  • Herb miasta partnerskiego - Peitz

Jednostki organizacyjne

Logo: e-line Systemy Internetowe - wykonawca serwisu internetowego