Kalendarium

Kalendarz imprez

Zdrowie

Depresja, gdzie szukać pomocy

W Polsce około 8 milionów dorosłych ma zaburzenia psychiczne. Choć mogą one dotknąć każdego z nas albo naszych bliskich, wiele osób nie wie, gdzie szukać pomocy. Poniżej publikujemy listę numerów i placówek, do których możecie się zwrócić i otrzymać darmowe wsparcie.
A jest komu pomagać – u 23 proc. Polaków można rozpoznać przynajmniej jedno zaburzenie psychiczne w ciągu życia. Najbardziej rozpowszechniona jest depresja, zaburzenia lękowe, bezsenność, a także uzależnienia. W tych wyliczeniach nie uwzględnia się nieletnich – a dzieci i młodzież to grupa ok. 4 milionów osób, które mogą wymagać pomocy.
Gdzie szukać pomocy?
Jeżeli zauważysz u siebie albo bliskich niepokojące zmiany w zachowaniu – obniżony nastrój, problemy ze snem, utratę zainteresowań, brak zadowolenia z życia, niechęć do życia, zamartwianie się, niepokój itp. – nie zwlekaj, tylko porozmawiaj ze specjalistą.
W sytuacji zagrożenia życia (nasilone myśli samobójcze, chęć zrobienia sobie/komuś krzywdy, zaburzenia świadomości, urojenia) nie wahaj się, tylko dzwoń pod numer alarmowy 112.
Telefony zaufania
Jeżeli potrzebujesz rozmowy z psychologiem przez telefon, dzwoń pod:
 • Kryzysowy Telefon Zaufania 116 123; czynny codziennie od 14.00 do 22.00
 • Antydepresyjny Telefon Zaufania 22 484 88 01; czynny od poniedziałku do piątku od 15.00 do 20.00, dyżurują tu też lekarz psychiatra i seksuolog
 • Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji 22 594 91 00; czynny w środy i czwartki od 17.00 do 19.00
 • Telefon Zaufania Młodych 22 484 88 04; czynny od poniedziałku do soboty od 11.00 do 21.00
 • Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111; czynny całodobowo 7 dni w tygodniu
Depresję leczy się farmakologicznie lekami przeciwdepresyjnymi i psychoterapią. Czas leczenia dla każdego jest indywidualny. To nie wstyd zwrócić się o pomoc do lekarza. Szacuje się, że w Polsce ok. 8 mln ludzi cierpi na depresję lub stany depresyjne z czego tylko 1,5 mln jest zdiagnozowanych i leczonych.
NA DEPRESJĘ NIE POMOGĄ DOBRE RADY!
Powodują one jedynie zwiększenie poczucia winy, zmniejszenie samooceny, wycofanie, osamotnienie (pogorszenie stanu zdrowia psychicznego i fizycznego.
ZAMIAST UDZIELAĆ DOBRYCH RAD WSPIERAJ EMOCJONALNIE, ROZMAWIAJ, INTERESUJ SIĘ, ZAPYTAJ CO SIĘ DZIEJE? JAK MOŻESZ POMÓC?
Gdy zauważysz coś niepokojącego namów na wizytę u lekarza.
Choć zdrowej osobie wydaje się, że może pomóc, pewne stwierdzenia mogą zrobić więcej szkody niż pożytku.
W stosunku do osoby z depresją unikaj zdań typu:
 • „Weź się w garść!”
 • „Inni mają gorzej!”
 • „Nie przesadzaj!”
 • „Wyjdź do ludzi!”
 • „Znajdź sobie zajęcie!”
 • „Nie rób mi tego!”
 • „Uśmiechnij się!”
 • „Życie nie jest bajką!”
FAKTY i MITY na temat depresji:
Mit:  Depresja nie jest prawdziwą chorobą
FAKT:  Depresja jest klasyfikowana w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób ICD10.
Mit:  Depresja jest wymysłem firm farmaceutycznych.
FAKT:  Depresja jest chorobą, rzeczywistym problemem, z którym zmagają się pacjenci.
Mit:  Dotyka ludzi słabych i leniwych.
FAKT:  Może dotknąć każdego, bez względu na wiek, płeć, pochodzenie, wykształcenie itp.
Mit:  Mężczyźni nie mają depresji.
FAKT:  Na depresję chorują zarówno mężczyźni jak i kobiety.
Mit:  Jeśli Twoi rodzice mieli depresję, Ty też zachorujesz.
FAKT:   Skłonność do wystąpienia depresji może być uwarunkowana genetycznie, jednak nie ma 100 % pewności, że zachorujesz
Mit:  Podłożem choroby jest zawsze trudna sytuacja życiowa.
FAKT:   Przyczyn choroby jest wiele, wśród nich np. zmiany hormonalne lub zaburzenia funkcjonowania układu nerwowego.
Mit:  Wir pracy leczy depresję.
FAKT:   W leczeniu stosuje się psychoterapię i farmakoterapię.
Mit:  Antydepresanty zmieniają osobowość.
FAKT:     Leki przywracają równowagę organizmu i poprawiają stan wielu pacjentów, jednak nie zmieniają osobowości.
Konsultacja z lekarzem
By odbyć konsultację psychiatryczną w trybie pilnym, możesz udać się do najbliższego szpitala, który ma psychiatryczną izbę przyjęć – choć z uwagi na pandemię lepiej dowiedzieć się wcześniej, jak funkcjonuje dana placówka.
Możesz udać się również do jednego z Centrów Zdrowia Psychicznego. To pilotażowy program szybkiego dostępu do leczenia psychiatrycznego, psychologa, psychoterapeuty. Nie obowiązują tu żadne zapisy, w godzinach pracy do centrum można przyjść w każdej chwili. Pomoc jest bezpłatna i obejmuje również osoby nieubezpieczone.
Poniżej w załączeniu broszura dot. Centrów Zdrowia Psychicznego.
 
 

Załączniki

Opieka specjalistyczna już na Długiej 1

Ambulatoryjna Opieka Specjalistyczna CM TOPMED w Zbąszynku już w Przychodni Lekarskiej przy ul. Długiej 1/ dawne pomieszczenia OPS/. Kontakt telefoniczy na nr tak jak dotychczas 68 347 95 12. Trwają jeszcze prace organizacyjno-porządkowe, dlatego Właściciele firmy proszą o wyrozumiałość. Czynione sa starania, aby pacjenci swoje świadczenia medyczne otrzymali w jak najlepszych warunkach lokalowych. Przy okazji prosimy o przestrzeganie zaleceń sanitarnych - DDM: Dystans, Dezynfekcja, Maseczka. 
Wszelkie informacje dot. świadczeń specjalistów można uzyskać pod tel. 68 347 95 12.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

2Galeria zdjęć: AOS Długa

Ankiety do szczepienia

Zamieszczamy aktualne kwestionariusze wstępnego wywiadu przed szczepieniem przeciw COVID-19. Kwestionariusz wypełniamy przed każdym szczepieniem. Kwestionariusze znajdują sią w każdym punkcie szczepień.

Załączniki

Poziom szczepień

Zaszczepionych I dawka jest ponad 65,6% uprawnionych mieszkańców naszej Gminy. 
Stan na dzień 30 grudnia 2021.
grupy wiekowe
1 dawka
liczba upraw.
 2/3
 
1
2
3
4
1
12-19.
304
819
37,1%
2
20-39
1250
2260
55,3%
3
40-59
1483
2112
70,2%
4
60-69
939
1132
83,0%
5
70+
743
870
85,4%
   
4719
7193
65,6%
   
1 dawka
Liczba mieszk.
2/3.
 
4719
8273
57,0%
2 dawka uprawnieni Zaszczepieni
4543 7193 63,2%
2 dawka liczba mieszk. Zaszczepieni
4543 8273 54,9%
 

Podziękowanie

Zdrowie jest najcenniejszą zdobyczą, 
a zadowolenie największym bogactwem.
                                       Desmond Tutu
Burmistrz Zbąszynka Wiesław Czyczerski w obecności Przewodniczącego Rady Miejskiej w Zbąszynku oraz Koordynatora ds. Zdrowia Krzysztofa Krzywaka, spotkał się 15 grudnia br. z przedstawicielami MC Zdrovita lek. Alina Kościańską, lek. Dariuszem Czarneckim oraz Andrzejem Galasem. Burmistrz podziękował MEDYCZNEMU CENTRUM „ZDROVITA” z siedzibą w Nowym Tomyślu za 18 letnią działalność medyczną, troskę i zaangażowanie w niesienie pomocy Pacjentom w sektorze Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej na terenie Gminy Zbąszynek. Życzył zdrowia i pomyślności dla wszystkich pracowników Spółki oraz dalszego rozwoju działalności medycznej.
Pan Dariusz Czarnecki podzielił się swoją refleksją związaną z działanością na terenie Gminy Zbąszynek, stwierdził -  nie spotkałem nikogo, i myślę, że nasza firma także nie, kto byłby tak bezinteresownie życzliwy i zaangażowany w opiekę medyczną na swoim terenie. Panie Burmistrzu dziękuję i chylę czoło.
 
MC Zdrovita prowadziło w ramach AOS 14 poradnii specjalistycznych w tym:chirurgii ogólnej, dermatologicznej, diabetologicznej, endokrynologicznej, laryngologicznej, neurologicznej, psychiatrycznej, psychologicznej, reumatologicznej, urologicznej, ginekologicznej, ortopedycznej, onkologicznej i pulmonologicznej. W ostatnim roku działalności tych poradni było 10.

Szczepienia przeciw Covid-19

84% Seniorów w wieku 70+ w Zbąszynku jest już zaszczepionych. Obecnie szczepią się trzecią, przypominającą dawką przeciw COVID-19. Pragną spokojnie i zdrowo spędzić Święta Bożego Narodzenia, spotkać się z rodziną i przyjaciółmi.
Przypominamy, że trzecią dawką przypominającą szczepić się można po upływie 6 miesięcy od drugiego szczepienia lub pierwszego w przypadku szczepionki Johnson&Johnson. Najskuteczniej można się zarejestrować poprzez bezpłatną infolinię 989 i stronę internetową www.pacjent.gov.pl .
W Gminie Zbąszynek zaszczepiło się dotychczas 4 535  osób. Niezaszczepionych jest natomiast 2 659 osób.
Na pewno wszyscy wiedzą, ale dla przypomnienia, w Zbąszynku szczepionką Johnson&Johnson można zaszczepić się codziennie oprócz czwartku w godz. 14:00-16:00. Nawet nie trzeba się rejestrować, pokój nr 22 Przychodnia ul. Długa 1.
Natomiast w przypadku wyboru szczepionki Pfizer należy wcześniej zarejestrować się.

Bezpłatne szczepienia na grypę

Od 23 listopada obowiązuja nowe zasady szczepień na grypę.
Wszystkie osoby, które ukończyły 18 lat, od 23 listopada będą mogły skorzystać z darmowych szczepień przeciw grypie. Wystarczy, że zgłoszą się do wybranego punktu szczepień.
Do tej pory uprawnieni do bezpłatnych szczepionek byli m.in. medycy, farmaceuci, nauczyciele, żołnierze czy seniorzy. Prawo to od 23 listopada będą miały wszystkie osoby dorosłe – to efekt podpisanej przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego nowelizacji rozporządzenia w sprawie metody zapobiegania grypie w sezonie 2021/2022.
Osoby, które chcą skorzystać z bezpłatnego szczepienia, nie muszą mieć recepty na szczepionkę. Wystarczy, że zgłoszą się do wybranego punktu szczepień i umówią termin.
 
Mapa ponad 3000 punktów, w których można wykonać szczepienie przeciw grypie, znajduje się na stronie https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/szczepienia-na-grype.
W Zbąszynku tylko CM TOPMED Przychodnia ul. Długa 1 pokój 22.
Na szczepienie powinny się zgłaszać osoby bez objawów ostrej infekcji i wysokiej gorączki. Nie trzeba robić przerwy pomiędzy szczepieniami np. przeciw COVID-19 i przeciw grypie.
Punkty szczepień mogą zamawiać szczepionki przeciwko grypie w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS), która następnie dostarczy do nich dawki. W tym roku do Polski trafi łącznie 5 mln dawek szczepionki. Szczepienia będą wykonywane do wyczerpania rezerwy lub do 31 marca 2022 r.
Podstawowym zadaniem szczepionki przeciwko grypie jest wzmocnienie odporności na zakażenie wirusem grypy. Szczepienia są skuteczną metodą zapobiegania zachorowaniom na tę chorobę oraz powikłaniom i zgonom.

Ambulatoryjna Opieka Specjalistyczna

W Przychodni Lekarskiej w Zbąszynku przy ul. Długiej 1 trwa remont pomieszczeń. Po jego zakończeniu wszystkie poradnie specjalistyczne z obiektu przy ul. Kosieczyńskiej  zostaną przeniesione do nowo wyremontowanych gabinetów. Remont potrwa do 15 grudnia br. W  wyremontowanych gabinetach przyjmować będą lekarze specjaliści: laryngolog, chirurg, ginekolog, urolog, pulmonolog, neurolog i endokrynolog. CM TOPMED czyni starania w kierunku otwarcia kolejnych gabinetów specjalistycznych. Zależeć to jednak będzie od LOW NFZ w Zielonej Górze.
 
 

Spotkanie PSD

W Polsce na cukrzycę choruje ok. 3 mln osób. Szacuje się, że do 2035 r. na całym świecie liczba chorych na cukrzycę zwiększy się o dodatkowe ok. 205 mln ludzi. Co roku Polskie Stowarzyszenie Diabetyków koło w Zbąszynku zaprasza swoich członków na uroczyste spotkaniez okazji Światowego Dnia Chorych na Cukrzycę. Takie też odyło się 19 października br. W imieniu Burmistrza Zbąszynka w spotkaniu udział wzięli: Zastępca Burmistrza Jan Makarewicz oraz Koordynator ds. Zdrowia Krzysztof Krzywak. Były kwiaty i  podziękowania za działalność oraz krótki briefing informacyjny dot. szczepień przeciw grypie i COVID-19.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

3Galeria zdjęć: PSD

Różowa wstążeczka

Celem Europejskiego Dnia Walki z Rakiem, ustanowionego na 15 października jest budowanie świadomości istnienia nowotworów, przełamywanie tabu, nauka samobadania, a przede wszystkim zwrócenie uwagi na profilaktykę, która może uratować życie. W tym dniu wpieramy osoby chore i ich rodziny. Znakiem solidarności z nimi jest założenie różowej wstążki.
Każdego roku na raka zapada 130.000 osób, a prognozy wskazują, że za dziesięć lat ich liczba może wzrosnąć do 160.000. Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u płci pięknej.  Jest drugą, po raku płuc, przyczyną największej umieralności kobiet w Polsce – szacuje się, że dotyka on 10.000 z nich rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100.000 pań.  
Przyczyn może być wiele – głównie są to obciążenia genetyczne, zmiany hormonalne, stres, otyłość, zła dieta, używki, brak ruchu i inne czynniki warunkujące współczesny styl życia.
Profilaktyka podstawą
Obecnie głównym powodem dużej liczby chorych, którzy umierają na raka, jest zbyt późne wykrycie choroby. Dlatego tak ważna jest profilaktyka. Każda kobieta powinna dokonywać samobadania piersi raz w miesiącu – po rozpoczęciu cyklu menstruacyjnego. Warto również pamiętać o regularnym wykonywaniu USG i mammografii piersi u swojego ginekologa.
Diagnostyka raka piersi nie jest kosztowna ani inwazyjna, a wczesne wykrycie ewentualnych zmian zwiększą szansę na całkowite wyleczenie.
1 2 3 4 5 6 ... 11 »

Lokalna TV

ZTVi Zbąszynek

Miasta partnerskie

 • Herb miasta partnerskiego - Zbąszyń
 • Herb miasta partnerskiego - Bedum
 • Herb miasta partnerskiego - Peitz

Jednostki organizacyjne

Kontakt

   68 38 49 140
   Urząd Miejski w Zbąszynku ul. Rynek 1 
         66-210 Zbąszynek
 
         Godziny obsługi petentów:
         poniedziałek           7:30 - 17:00
         wtorek - piątek        7:30 - 13:00
 
 
_______________________________________
 
 


 
Logo: e-line Systemy Internetowe - wykonawca serwisu internetowego