Kalendarium

Kalendarz imprez

Zdrowie

14 LISTOPADA - Światowy Dzień Cukrzycy.

Cukrzyca jest chorobą przewlekłą i nieuleczalną. Możesz ograniczać jej skutki, jednak musisz się stale kontrolować i obserwować swój organizm. Zmień tryb życia, zadbaj o właściwą dietę i ruch.
Zgodnie z raportem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) cukrzyca jest główną przyczyną ślepoty, niewydolności nerek, zawałów serca, udaru mózgu i amputacji kończyn dolnych. Jest też siódmą najczęściej występującą przyczyną zgonów. Pocieszające jest to, że jako pacjenci mamy wpływ na to, jak cukrzyca się rozwija, nie jesteśmy bezradni.
Jeśli masz cukrzycę, możesz nauczyć się z nią żyć i powstrzymywać jej rozwój. Przestrzegaj zaleceń na temat przyjmowania doustnych leków oraz insuliny (jeśli zostanie Ci przepisana), systematycznie się badaj i zmień tryb życia.
Burmistrz Zbąszynka, życzy wszystkim chorującym na cukrzycę wytrwałości w postanowieniach i zdrowia.
 
Więcej informacji w załączeniu.
czytaj dalej

MOVEMBER 2023

Burmistrz Zbąszynka w ramach kampanii Movember 2023 zaprasza panów 50+ z Gminy Zbąszynek na bezpłatne badania antygenu prostaty PSA. Kupony na badania wydawane będą  od poniedziałku 6 listopada do 17 listopada w godz. 8:00-10:00 oraz od 12:00-15:30. Ilość badań ograniczona.
 
Listopad został uznany na całym świecie miesiącem solidarności z mężczyznami zmagającymi się z nowotworami gruczołu krokowego oraz rakiem jąder. Nie bez przyczyny właśnie na ten miesiąc przypada kampania Movember 2023 (tzw. Wąsopad). Akcja społeczna została zapoczątkowana w 1999 roku w Australii i swoim zasięgiem objęła niemalże cały świat. Na czym polega Movember czyli Międzynarodowy Miesiąc Walki z Męskim Rakiem i dlaczego mężczyźni zapuszczają w listopadzie wąsy? W listopadzie wiele mówi się na temat profilaktyki przeciwnowotworowej, potencjalnych objawów związanych z rozwojem „męskich” nowotworów oraz diagnostyki i badań genetycznych dotyczących zwiększonej predyspozycji do zachorowania na raka jądra czy nowotwór prostaty.
Termin Movember powstał w wyniku połączenia dwóch wyrazów moustache – wąsy oraz November – listopad. Celem kampanii Movember jest zmiana oblicza męskiego zdrowia, natomiast wąsy, które przez twórców zostały ustanowione symbolem kampanii, mają ową zmianę oblicza komunikować. Luźna i zabawna forma kampanii sprzyja podejmowaniu trudnych i ważnych tematów. Idea kampanii Movember jest prosta – przez cały listopad mężczyźni zapuszczają wąsy, nie tylko na znak solidarności, ale również aby wzbudzić ciekawość otoczenia oraz zapoczątkować dyskusję na temat profilaktyki oraz zachorowalności na nowotwory prostaty oraz jąder.
Rak jądra cechuje się dość dobrym rokowaniem. Liczy się jednak czas wykrycia choroby i szybkie rozpoczęcie terapii. Niestety wciąż jeszcze zdarza się, że chory mężczyzna nie przyznaje się do obecności guza lub go bagatelizuje.
Celem kampanii  jest przebicie się do świadomości mężczyzn, jak również ich bliskich,
próba wytrącenia z natłoku codziennych spraw oraz przypomnienie, że najważniejsze jest zadbanie o własne zdrowie.
O ile kampanie promujące profilaktykę nowotworów kobiecych (na czele z rakiem piersi) w pełni zaaklimatyzowały się w Polsce i na świecie, o tyle w przypadku nowotworów na które chorują mężczyźni, nadal mówi się o nich zbyt mało. A statystyki nie pozostawiają złudzeń.
 
Kampania Movember w Polsce, poza oczywistym aspektem profilaktycznym, posiada jeszcze jeden nieoceniony walor. Buduje nastrój wsparcia społecznego oraz psychologicznego, które stanowią istotny element działań terapeutycznych oraz psychoedukacyjnych. Sprzyja nie tylko zrozumieniu, ale również daje przyzwolenie na mówienie o rzeczach, które mogą zostać uznane za trudne albo wstydliwe. Tak jest w przypadku nowotworów gruczołu krokowego oraz raka jąder, gdzie trudności w mówieniu o chorobach dotyczą przede wszystkim dwóch aspektów. Po pierwsze, wspomniane nowotwory dotyczą sfery seksualności, o której przyjęło się nie dyskutować. Po drugie, dotyczą stereotypowego postrzegania mężczyzn oraz tego czym jest męskość. W naszej świadomości ciągle pokutuje myślenie o męskości jako uosobieniu siły oraz wytrzymałości. A męskość w takim wydaniu wyklucza nie tylko chorobę, ale również dbanie o zdrowie – zgodnie z myślą, iż mężczyzna musi być twardy, a chodzenie do lekarza do takiej postawy nie należy.
 
Samobadanie jąder – jak wykonać
 1. Złap jądro przy pomocy obu dłoni. Samobadanie wykonaj po gorącej kąpieli lub ciepłym prysznicu, gdy mięśnie moszny są najbardziej rozluźnione.
 2. Sprawdź każde jądro osobno obracając je delikatnie pomiędzy kciukami, a pozostałymi palcami. Jądro powinno być gładkie. Podczas samobadania jąder nie powinieneś odczuwać żadnego bólu czy dyskomfortu.
 3. Zapoznaj się uważnie z budową swoich jąder. W szczególności z powrózkiem nasiennym i najądrzem. Jeśli badanie jąder będziesz powtarzać regularnie, szybko poznasz swoje ciało i wyłapiesz wszelkie niepokojące zmiany.
 4. Szukaj niepojących zgrubień, podejrzanych wypukłości, zmian w wyglądzie lub w kolorze skóry. Pamiętaj, że jedno jądro jest nieco mniejsze od drugiego – to normalne. Jeśli masz wątpliwości – skonsultuj się z urologiem lub lekarzem rodzinnym.
Szacuje się, że co 3 mężczyzna w wieku od 50 do 80 lat oraz 80% mężczyzn po 80 roku życia zachoruje na raka prostaty. Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem i dotyczy mężczyzn po 45. roku życia. Nowotwór ten zajmuje niezmiennie 4. miejsce pod względem śmiertelności na świecie. To czy jest to rak prostaty czy łągodny przyrost WARTO SPRAWDZAĆ poprzez BADANIA PROFILAKTYCZNE.

Załączniki

MAMMOBUS

4 października 2023 r. w Zbąszynku  przy Przychodni przy ul. Długiej 1 firma DIAGNOSTYK Zielona Góra przeprowadzI bezpłatne badania mammograficzne dla kobiet w wieku od 50 do 69 lat, które w ciągu ostatnich dwóch lat nie miały wykonywanych tego typu badań.
Zapisy na badania prowadzone są pod numerem telefonu: 68 41 41 411 (od 8.00 do 16.00: pn.-pt. ) lub online https://pacjent.diagnostyk.pl/
 • Pragniemy Państwa poinformować, że na badania mammograficzne w mammobusie stacjonującym przy Przychodni Lekarskiej w Zbąszynku, które odbyły się dnia 04.10.2023r., zarejestrowało się 128 Pań - przebadaliśmy 116 mieszkanek Gminy Zbąszynek, tj. 91% kobiet zaproszonych wykonało badanie. WSPANIALE.
Dziękujemy Paniom za wykonanie badań profilaktycznych,
prof. Dawidowi Murawie za zaproszenie Pań i wyjaśnienie potrzyby badań
oraz NSZZ "Diagnostyk" Leszek Szyiński, Wojciech Kwiecień s.c. Zielona Góra za przeprowadzenie badań.
 
ZAPRASZAMY NA 8 PAŹDZIERNIKA, SZCZEGÓŁY PONIŻEJ.
 
Natomiast 8 października 2023 r. zaprasza firma LARGO Poznań. Rejestracja telefoniczna pod numerem telefonu: 61 222 3700, 61 222 37 01 lub 61 222 37 37

Mammografia może wykryć zmiany od 2 do 4 lat wcześniej, zanim staną się one jawne klinicznie. Naturalny przebieg raka sutka jest zwykle bardzo długi i dlatego uważa się, że rak piersi jest chorobą przewlekłą. Stała kontrola piersi daje ogromną szansę wykrycia wczesnych zmian i zastosowania leczenia.
NIE ZWLEKAJ - PO PROSTU PRZYJDŹ

DZIĘKUJEMY

1 października 2023
Międzynarodowy Dzień Lekarza
 
To znakomita okazja aby zatrzymać się ciepłymi myślami przy tych bohaterach, którym tak wiele zawdzięczamy. Każdy z nas ma w sercu lekarza lub jest to niekiedy kilku, którym zawdzięcza uratowanie życia czy poprawę stanu zdrowia. W dzisiejszym dniu składamy serdeczne życzenia wszystkim lekarzom, szczególne podziękowanie kierujemy do tych pracujących w naszym otoczeniu. Niech spotkają Was same najlepsze dni, spełnienia marzeń i radości z pomocy niesionej wszystkim chorym.
 
Przewodniczący Rady Miejskiej                                                     Burmistrz Zbąszynka
(-) Jan Mazur                                                                                          (-) Wiesław Czyczerski

PORADY DNIA - picie wody

Woda
Przyjmuje się, że dzienne zapotrzebowanie na wodę to:
 • dla mężczyzn – 2,5 litra wody, czyli 10 pełnych szklanek
 • dla kobiet – 2 litry wody, czyli 8 pełnych szklanek.
Potrzebujesz wody, by:
 • zapobiegać odwodnieniu organizmu
 • pozbyć się szkodliwych produktów przemiany materii czy procesów trawienia i innych toksyn
 • regulować temperaturę ciała
 • transportować tlen, składniki odżywcze i inne ważne substancje do wszystkich komórek ciała
 • utrzymywać prawidłowe ciśnienie i objętość krwi
 • zapewnić prawidłową perystaltykę przewodu pokarmowego w przypadku zaparcia czy zespołu jelita drażliwego
 • zapewnić funkcjonowanie mózgu, wspomagać pamięć i koncentrację
 • wspierać proces leczenia w chorobach przebiegających z gorączką, a także w biegunkach o różnej etiologii – bakteryjnej czy wirusowej
 • mieć jędrną, nawilżoną i gładką skórę.
 
Profilaktyka zdrowia/próchnica. ????????????
Zalecenia się, aby myć zęby co najmniej dwa, trzy razy dziennie. Warto pamiętać, aby nie myć zębów zaraz po posiłku. Należy odczekać około pół godziny, żeby pH jamy ustnej trochę się podwyższyło.
Mycie zębów zaraz po jedzeniu może spowodować, że będziemy wcierali te niskie pH”. - powiedział dr Bartosz Zimnoch.

Informator medyczny 2023

Nowy "Informator medyczny" już dostępny. Zapytaj w Sali Obsługi Klienta LOW NFZ w Zielonej Górze ul. Podgórna 9B.
Lubuski Oddział NFZ w Zielonej Górze, po raz kolejny oferuje Państwu dostęp do papierowego i bezpłatnego informatora medycznego.
W informatorze można znaleźć wiele przydatnych i użytecznych treści na temat profilaktyki i ochrony zdrowia, a także szczegółowy wykaz wszystkich placówek medycznych działających w naszym regionie.
Informator zawiera listę m.in. poradni specjalistycznych - placówek świadczących usługi w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia (czyli za darmo). Znajdziecie tu Państwo także wskazówki, gdzie możecie wykonać w Lubuskiem takie specjalistyczne badania, jak np. rezonans magnetyczny, czy tomograf, albo gdzie zakupić medyczny sprzęt.
Ponadto zachęcamy do lektury wywiadu z dyrektor lubuskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia Ewą Skrbeńską.

Bezpłatne badania mammograficzne w ramach profilaktyki raka piersi refundowane przez NFZ

4 października 2023 r. w Zbąszynku przeprowadzane będą bezpłatne badania mammograficzne dla kobiet w wieku od 50 do 69 lat, które w ciągu ostatnich dwóch lat nie miały wykonywanych tego typu badań.

Zapisy na badania
Zapisy na badania prowadzone są pod numerem telefonu: 68 41 41 411 (od 8.00 do 16.00: pn.-pt. ) lub online https://pacjent.diagnostyk.pl/

Po prostu przyjdź
Badanie można wykonać bez żadnego przygotowania. Najlepiej zgłosić się w dwuczęściowym ubraniu, tak, by łatwo można było rozebrać się do pasa. W tym dniu nie powinno się używać dezodorantu, talku, balsamu ani kremu w okolicy górnej połowy ciała.
Podczas badania pierś układana jest na małej podstawce i dociskana plastikową płytką od góry oraz z boku, co pozwala uzyskać dwa obrazy. Ucisk ten trwa zaledwie kilka sekund.

Dlaczego warto robić mammografię?
Mammografia może wykryć zmiany od 2 do 4 lat wcześniej, zanim staną się one jawne klinicznie. Naturalny przebieg raka sutka jest zwykle bardzo długi i dlatego uważa się, że rak piersi jest chorobą przewlekłą. Poczynając od pierwszej komórki, która uległa przemianie złośliwej, w większości przypadków guz osiąga średnicę 1 cm w ciągu 7 - 8 lat. Stała kontrola piersi daje ogromną szansę wykrycia wczesnych zmian i zastosowania leczenia.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

1Galeria zdjęć: Badania mammograficzne

Karmienie piersią

Od 1 do 7 sierpnia obchodzony jest Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Głównym założeniem inicjatywy jest promowanie karmienia dziecka wyłącznie mlekiem matki przez pierwsze pół roku życia w celu zapewnienia jego prawidłowego rozwoju. Karmienie piersią gwarantuje korzyści zdrowotne, odżywcze, jak również jest szansą zapewnienia matce i dziecku bliskości, co wpływa na budowanie więzi oraz poczucie bezpieczeństwa.
Zgodnie ze stanowiskiem Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, celem do którego należy dążyć jest wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia, jednak nawet krótsze lub częściowe przynosi wiele korzyści. Ponadto specjaliści podkreślają, że karmienie piersią powinno być kontynuowane tak długo, jak będzie to pożądane przez matkę i dziecko.
Korzyści z karmienia piersią dla matek to:
 • zmniejszenie ryzyka krwawienia poporodowego,
 • szybszy powrót do masy ciała z okresu przed ciążą,
 • zwiększenie reminalizacji kości,
 • mniejsze ryzyko zachorowania na raka jajników i raka piersi w okresie pomenopauzalnym.
Wśród korzyści dla dzieci karmionych piersią wymienia się mniejsze ryzyko:
 • zakażeń ucha środkowego, przewodu pokarmowego, dróg oddechowych oraz układu moczowego,
 • otyłości i cukrzycy typu 2,
 • chorób alergicznych,
 • wad zgryzu.
Karmienie piersią zapobiega rocznie niemal 20 000 przypadków zgonów z powodu raka piersi. Badania wskazują, iż każdy rok karmienia piersią zmniejsza o 6% ryzyko zachorowania na raka piersi. Upowszechnienie  tej praktyki mogłoby uchronić nawet dwukrotnie większą liczbę kobiet przed śmiercią z powodu raka piersi. Dłuższe karmienie piersią jest także związane ze zmniejszeniem liczby przypadków nowotworów jajnika.
Mleko mamy zawiera wszystkie niezbędne, a ponadto łatwo przyswajalne składniki m.in:
- białka,
- tłuszcze,
- wielonienasycone kwasy tłuszczowe,
- cukry,
- niezbędne minerały
- wszystkie witaminy, z których jedynie witaminy D i K występują w małych stężeniach.
Czynniki odpornościowe – przeciwciała wytwarzane „na bieżąco” przez organizm matki po zetknięciu z chorobotwórczymi drobnoustrojami z otoczenia czynią go wyjątkowym oraz unikalnym. W mleku są obecne elementy krwi, żywe komórki odpornościowe, bakterie probiotyczne, laktoferyna, nukleotydy, interferon oraz wiele innych. Noworodki karmione wyłącznie piersią, w porównaniu z tymi karmionymi lub dokarmianymi mlekiem modyfikowanym, rzadziej chorują na infekcje, zwłaszcza płuc i uszu oraz biegunki zakaźne. Mniejsze jest również  u nich ryzyko zakażeń dróg moczowych, a także zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, a także wystąpienia nadwagi, otyłości, cukrzycy oraz niektórych nowotworów.

Do ginekologa

Od 17 sierpnia br. lekarz ginekolog Nowego Szpitala w Przychodni w Zbąszynku przy ul. Długiej 1 zaprasza na swoje wizyty. Wejście do pani Położnej I piętro gabinet nr 21.
 
Przypominamy przy tej okazji Paniom w wieku 50-69 lat, że jutro, 3 sierpnia br. w Zbąszynku przy Przychodni można wykonać bezpłatne badania mammograficzne w  mammobusie firmy Diagnostyk. Tel. do rejestracji 68 41 41 411. ZAPRASZAMY.

Przepraszamy za utrudnienia

Informujemy, że rozpoczął się remont gabinetów stomatologicznych w Przychodni w Zbąszynku. Wiąże się to utrudnieniami spowodowanymi pracami budowlanymi.
 
Podmiot medyczny AW Clinic, z którym Gmina Zbąszynek podpisała umowę najmu pod działalność stomatologiczną, w celu podniesienia warunków świadczonych usług, zdecydował się na przeprowadzenie generalnego remontu.
Przepraszamy Najemców i Pacjentów za utrudnienia związane z pracami remontowymi.
 
W razie pytań tel. do kontaktu 693989143.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

4Galeria zdjęć: Gabinet stomatologiczny

1 2 3 4 5 6 ... 17 »

Lokalna TV

ZTVi Zbąszynek

Miasta partnerskie

 • Herb miasta partnerskiego - Zbąszyń
 • Herb miasta partnerskiego - Bedum
 • Herb miasta partnerskiego - Peitz

Jednostki organizacyjne

Kontakt

   68 38 49 140
   Urząd Miejski w Zbąszynku ul. Rynek 1 
         66-210 Zbąszynek
 
  

 
Logo: e-line Systemy Internetowe - wykonawca serwisu internetowego