Kalendarium

Kalendarz imprez

Zdrowie

Dofinansowanie programu zdrowotnego

Tylko 3 programy gmin woj.lubuskiego otrzymały dofinansowanie z LO NFZ na 2019 r., w tym jeden z Gminy Zbąszynek.
czytaj dalej

RODO w służbie zdrowia

Przewodnik po RODO dla służby zdrowia jest efektem prac zespołu zadaniowego ds. ochrony zdrowia działającego w ramach Grupy Roboczej ds. Ochrony Danych Osobowych utworzonej w Ministerstwie Cyfryzacji.
czytaj dalej

Bezpłatne badania 60+ w Zbąszynku

Mając na uwadze zdrowie mieszkańców Gminy Zbąszynek, Burmistrz Zbąszynka zaprasza mieszkańców w wieku 60+ na bezpłatne badania cholesterolu całkowitego oraz badania prostaty (antygen PSA).
czytaj dalej

Nowy lekarz ginekolog

Dzięki staraniom Burmistrza Zbąszynka i aktywności Prezes Nowego Szpitala w Świebodzinie, od dzisiaj 23 maja br. w każdą środę w godz. 10:00-12:30 w Przychodni w Zbąszynku ul. Długa 1 przyjmuje lekarz specjalista, ginekolog położnik pan Klaudiusz Gruszewski. Zapraszam Panie do rejestrownia wizyt.
Szczegóły w informacji poniżej.

Załączniki

Wyjaśnienie

W Polsce ponad 90% dzieci w wieku 7 lat ma zdiagnozowaną próchnicę, która prowadzi do powstawania nieodwracalnych ubytków i w konsekwencji utraty zębów. Nieleczone choroby jamy ustnej mogą prowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń, bólu, zniekształceń, poważniejszych problemów zdrowotnych ogólnoustrojowych, absencji w szkole niskiej samooceny, niskiej jakości życia, a w skrajnym przypadku nawet do śmierci.
czytaj dalej

Spotkanie z lekarzami

25 kwietnia br.  Burmistrz Zbąszynka Wiesław Czyczerski zaprosił na spotkanie lekarzy Podstawowej Opieki Zdrowotnej w Zbąszynku i Prezesa Nowego Szpitala w Świebodzinie. W spotkaniu uczestniczyli lekarze: Anna Lis, Alina Cesarz-Maciejewska, Mirosława Łuciów-Stawicka, Waldemar Wolski, Małgorzata Rezmer, Barbara Górawska, także przewodniczący Rady Seniorów Gminy Zbąszynek Jan Mikułko oraz przewodnicząca Rady Młodych Samorządowców Marta Dylewska. Niestety na spotkanie nie przybyła prezes szpitala. Spotkanie prowadził Krzysztof Krzywak koordynujący z ramienia burmistrza ochronę zdrowia w Gminie Zbąszynek.
Burmistrz Zbąszynka powitał zaproszonych gości i przedstawił cel spotkania, tj. zapoznanie się ze zmianami, jakie zachodzą na rynku świadczeń medycznych, a tym samym koniecznością określenia kierunków rozwoju ochrony zdrowia w Gminie Zbąszynek z korzyścią dla mieszkańców – pacjentów. Lekarze POZ pracujący w Zbąszynku osiągnęli lub zbliżają się do wieku emerytalnego. W ciągu 3-5 lat będzie następować zmiana pokoleniowa. Jest jednak jeden podstawowy problem – brak nowych kadr lekarskich. Gmina będzie musiała zastanowić się jak rozwiązać ten problem. Rozmawiano na temat profilaktyki i edukacji zdrowotnej. Z troską mówiono o szczepieniach dzieci i dorosłych, czystości powietrza, skuteczności działań przeciw alkoholizmowi. Spotkanie  potwierdziło, że odpowiedzialność za własne zdrowie każdy ponosi sam. Lekarz w tym długim procesie dbania o zdrowie odpowiada tylko i jedynie za mały jego wycinek. Spotkanie było okazją do przekazania rzetelnej informacji  o osiągnięciach, problemach, wyzwaniach czekających pacjentów POZ i szpitala.  

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

3Galeria zdjęć: Spotkanie z lekarzami

Ochrona zdrowia 2017/2018

18 kwietnia br. odbyło się wspólne posiedzenie Komisji Stałych Rady Miejskiej, na którym omawiono między innymi "Funkcjonowanie ochrony zdrowia w Gminie Zbąszynk w roku 2017 i udzielono informacji na temat planu na 2018 r.
czytaj dalej

Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy.

Pracodawco, zastanów sie co jeszcze możesz zrobić w swojej firmie, aby nie dochodziło to tragicznych w skutkach zdarzeń wypadkowych lub powstawania chorób zawodowych.

Załączniki

Kwiecień - warto pomysleć o zdrowiu

"Nikt nie powinien wybierać między śmiercią a trudnościami finansowymi. Nikt nie powinien wybierać pomiędzy kupowaniem lekarstw a kupowaniem jedzenia. "
czytaj dalej

Bezpłatne badania USG

PO BADANIACH
Gmina Zbąszynek w ramach działań profilaktyki zdrowotnej przystąpiła do współpracy z Fundacją Ronalda McDonalda, TOP Medical sp. z o.o. oraz Stowarzyszeniem Łatwo Pomagać w celu realizacji Ogólnopolskiego Programu Profilaktycznych Badań Ultrasonograficznych, oraz  „NIE Nowotworom u dzieci – Rodzicu dostrzeż objawy”.
Program realizowany był z wykorzystaniem ambulansu wyposażonego w nowoczesny, wysokiej jakości sprzęt diagnostyczny. Dzięki ultrasonografom można: wykryć niektóre wady wrodzone zanim się ujawnią, wykryć wiele schorzeń, które długo rozwijają się bezobjawowo, rozpoznać konieczność leczenia już we wczesnym stadium choroby.
Fundacja Ronalda McDonalda już od 2005 roku prowadzi Ogólnopolski Program Profilaktycznych Badań Ultrasonograficznych Dzieci. Jego pomysłodawcą jest krajowy konsultant ds. onkologii i hematologii dziecięcej prof. Jerzy Kowalczyk.
Dzieci bada się w specjalnym ambulansie medycznym, który pełni funkcję mobilnej, medycznej stacji. Składającej się z poczekalni - rejestracji i dwóch gabinetów lekarskich wyposażonych w nowoczesny sprzęt ultrasonograficzny.
Badaniami objęte są dzieci w wieku od 9 miesięcy do 6 lat. Wykonują je doświadczeni radiolodzy, na co dzień pracujący w szpitalach pediatrycznych.
W Zbąszynku czasie badania lekarze dokonali kompleksowej oceny stanu tarczycy i węzłów chłonnych, narządów jamy brzusznej, a u chłopców dodatkowo moszny. W badaniach wzięło udział 160 dzieci. Rodzice otrzymali dodatkowe porady, związane z koniecznością wykonania innych specjalistycznych badań i dalszej diagnostyki. Każdy taki przypadek to dowód, że badania profilaktyczne u zdrowych dzieci mają ogromny sens.
Z przeprowadzonych badań sporządzony zostanie ogólny raport końcowy, który przekazany zostanie także lekarzom POZ w Zbąszynku.
13 marca br. odbyło się również spotkanie  z personelem ambulansu oraz osobami zaangażowanymi w cały projekt, na którym Burmistrz Wiesław Czyczerski podziękował za pracę i zaangażowanie, dzięki którym badania mogły odbyć się na terenie naszej Gminy. Dziękujemy wszystkim, którzy zainicjowali i zrealizowali Program. Składamy szczególne podziękowania dla: inicjatorki programu Pani Agnieszki Dzieciątkowskiej, lekarzy radiologów: Marcina Inglota i Mikołąja Pietkiewicza, Opiekuna Ambulansu Pana Mieczysława Mikołajczyka oraz Partnerów finansowych: Firma Rzeźnictwo „Zyguła” Zbąszynek, Koleje Wielkopolskie sp. z o.o. Poznań, Starostwo Powiatowe w Świebodzinie, GBS Międzyrzecz, Apteka „Moderna” Zbąszynek, ViaVac Wolsztyn.Mamy nadzieję powtórzenia badań za rok.
 
BADANIA
Od godz. 9:00 rozpoczęły się badania USG dzieci w ambulansie fundacji Ronalda McDonalda. Dziesiaj ponad 75 dzieci i jutro także. Wspaniała incjatywa Agnieszki Dzieciątkowskiej ze Stowarzyszenia Łatwo Pomagać i Burmistrza Zbąszynka. Dziękujemy sponsorom i wolontariuszom. W załączeniu publikacje dla rodziców.
 
ZAPISY ZAKOŃCZONE.
 
Już  w dniach 13 i 14 marca 2018 r. Fundacja Ronalda McDonalda we współpracy z Gminą Zbąszynek oraz Stowarzyszeniem Łatwo Pomagać w ramach projektu społecznego - Zdrowy Zbąszynek „Nie nowotworom u dzieci - Rodzicu dostrzeż objawy” zaprasza na kompleksowe badania USG dzieci w wieku od 9 miesięcy do 6 lat.  Badania są bezpieczne, bezbolesne i bezpłatne. Szczegóły poniżej w załącznikach. 
czytaj dalej

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

12Galeria zdjęć: Nie Nowotworom u dzieci

1 ... 14 15 16 17 18 »

Lokalna TV

ZTVi Zbąszynek

Miasta partnerskie

  • Herb miasta partnerskiego - Zbąszyń
  • Herb miasta partnerskiego - Bedum
  • Herb miasta partnerskiego - Peitz

Jednostki organizacyjne

Logo: e-line Systemy Internetowe - wykonawca serwisu internetowego