Kalendarium

Kalendarz imprez

COVID-19

W związku ze zwiększeniem dostaw szczepionek przeciw Covid-19 informujemy:

W związku ze zwiększeniem dostaw szczepionek przeciw Covid-19 informujemy, że dnia 1 kwietnia br. odbędą się szczepienia pierwszej dawki szczepionki firmy Pfizer dla osób 60 lat i więcej.
Zapraszamy wszystkich tych, którzy mają już wyznaczone terminy szczepień oraz tych, którzy się nie zarejestrowali, a wyrażają chęć zaszczepienia się.
 
Szczepienia odbędą się w PRZYCHODNI
w ZBĄSZYNKU przy ul. DŁUGIEJ 1
 od godz. 12:00.
Medycy będą szczepić do wyczerpania się szczepionek.
 
Prosimy reagować na informacje przekazywane przez pracowników obsługi oraz służby porządkowe.
 

Kontakt z zakażonym COVID-19 - co robić?

Jeśli ktoś miał styczność z osobą chorą na COVID-19, u której zakażenie potwierdził test PCR lub test antygenowy, powinien zgłosić ten fakt do inspekcji sanitarnej. Robi to na dwa sposoby - wypełniając specjalny formularz lub dzwoniąc pod całodobowy numer +48 22 25 00 115. Ta ścieżka obowiązuje także chorego z potwierdzonym pozytywnym testem. Zgłasza on wszystkie osoby z tzw. kontaktu w ten sam sposób.
Formularz internetowy dostępny jest na stronie https://www.gov.pl/web/gov/zglos-kwarantanne
Pracownik inspekcji powinien oddzwonić w ciągu 24 godzin, choć zależy to faktycznie od liczby zgłoszeń. Gdyby nie było telefonu po kolejnych 12 godzinach, powinniśmy ponowić zgłoszenie lub dzwonić na infolinię
Kwarantanna to odosobnienie osoby zdrowej, która miała bliski kontakt z osobą chorą. Pod tym pojęciem rozumie się to, że osoba taka przebywała z zakażonym w bezpośredniej bliskości, czyli w odległości mniejszej niż 2 m, przez ponad 15 minut.
- Bliski kontakt to np. podanie ręki osobie chorej lub styczność z jej wydzielinami, czyli narażenie na kaszel, dotknięcie zużytej chusteczki higienicznej. Jeśli mieliśmy z chorym styczność dłużej niż przez 15 minut w pracy, samochodzie, klasie – bez stosowanie środków ochrony indywidualnej to należy ten fakt zgłosić do inspekcji sanitarnej.

Zachorowałem(łam) na COVID-19, co dalej ze szczepieniami?

1) Osoby, które otrzymały pierwsza dawkę szczepionki, a następnie po kilku dniach zachorowały na COVID-19, muszą  po zakończeniu objawów chorobowych skontaktować się z punktem szczepień w sprawie terminu kolejnego szczepienia. Lekarz kwalifikujący po rozpoznaniu, zgodnie z obowiązującymi przepisami podejmie decyzję czy i kiedy podać drugą dawkę czy tez rozpocząć od pierwszej dawki.
2) Osoby, które przebyły chorobę wywołaną zakażeniem na COVID-19, są poddawane szczepieniu ochronnemu przeciwko COVID-19 w terminie nie wcześniej niż 3 miesiące od dnia uzyskania pozytywnego testu na obecność wirusa SARS-CoV-2. Warunek ten nie dotyczy osób urodzonych:
a) w latach 1942–1951 lub osoby powyżej 18. roku życia urodzone po 1951 r. z następującymi stanami zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19:
- dializowane z powodu przewlekłej niewydolności nerek lub
- z chorobą nowotworową, u których po dniu 31 grudnia 2019 r. prowadzono leczenie chemioterapią lub radioterapią, lub
- poddawane przewlekłej wentylacji mechanicznej, lub
- po przeszczepach komórek, tkanek i narządów, u których prowadzono leczenie immunosupresyjne, lub
- u których zdiagnozowano chorobę nowotworową i zakwalifikowano do leczenia chemioterapią lub radioterapią, a nie rozpoczęto leczenia, lub
- oczekujące na przeszczepienie w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 36 ustawy z dnia 1 lipca 2005 r. o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów (Dz. U. z 2020 r. poz. 2134),
b) Osoby, które przed 20 marca 2021 r. zostały zaszczepione pierwszą dawką szczepionki przeciw COVID-19, są uprawnione do otrzymania drugiej dawki tej szczepionki.
 
ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 19 marca 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii ( Dz.U z 2021 r., poz. 512)

WYJAŚNIENIE DO ODWOŁANYCH SZCZEPIEŃ

Gmina Zbąszynek dzisiaj otrzymała z punktu szczepień TOPMED w Zbąszynku, informację wyjaśniającą, że osoby z rocznika 1952-1961, którym  anulowano szczepienia w dniach 25 marca br. oraz 1 kwietnia br. MUSZĄ PONOWNIE SIĘ ZAREJESTROWAĆ SIĘ NA INFOLINII 989 lub przez SMS o treści Szczepimysie numer telefonu: 880 333 333 lub 664 908 556 lub e-Skierowanie poprzez Indywidualne Konto Pacjenta. Pula szczepionek z terminów anulowanych powiększa pulę rejestracji w kwietniu.

Odwołane szczepienia

Punkt szczepień w Zbąszynku informuje, że planowane szczepienia osób z rocznika 1952-1961 na dzień 25 marca NIE ODBĘDĄ SIĘ. Nie dowieziono szczepionek Astra Zeneca. Szczepienie tych osób odbędzie się niezwłocznie po dostawie, p r a w d o p o d o b n i e   8 kwietnia. Punkt szczepień przeprasza, ale nic nie może w takim przypadku zrobić.
NATOMIAST szczepienie osób 70+ zgodnie z planem, 25 marca br. osoby na pierwszą dawkę wg godzin podanych w SMS, II dawka wg wcześniejszych ustaleń.

UWAGA!!!

Punkt szczepień w Zbąszynku informuje, że planowane szczepienia osób z rocznika 1952-1961 na dzień 25 marca NIE ODBĘDĄ SIĘ. Nie dowieziono szczepionek Astra Zeneca. Szczepienie tych osób odbędzie się niezwłocznie po dostawie, p r a w d o p o d o b n i e   8 kwietnia. Punkt szczepień przeprasza, ale nic nie może w takim przypadku zrobić.
NATOMIAST szczepienie osób 70+ zgodnie z planem, 25 marca br. osoby na pierwszą dawkę wg godzin podanych w SMS, II dawka wg wcześniejszych ustaleń.

Najnowsze informacje

Z uwagi na duże zagrożenie epidemiologiczne wirusem SARS-CoV-2 w punkcie szczepień TOPMED w Zbąszynku, obowiązują rygorystyczne zasady bezpieczeństwa sanitarnego. Prosimy reagować na informacje przekazywane przez pracowników obsługi. Na piętrze przebywać będą tylko osoby do szczepienia. Osoby po zaszczepieniu proszone będą o pozostanie w przychodni przez 15 minut, w wyznaczonych miejscach, ale NA PARTERZE. Prosimy o cierpliwość, zrozumienie i kulturę.
Obecnie odbywa się rejestracja na szczepienia przeciw wirusowi SARS-CoV-2 rocznik 1952-1961.
NAJSKUTECZNIEJSZA FORMA REJESTRACJI: infolinia 989, e-Skierowanie poprzez IKP, oraz SMS o treści: SzczepimySie wysłany na nr 880 333 333 lub 664 908 556.
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
 
 
Bardzo dziękujemy wszystkim osobom, które wczoraj, 18 marca br. w punkcie szczepień w Zbąszynku przeciw COVID-19, zachowały cierpliwość i kulturę. Z przykrością chce powiedzieć, że wiele osób niestety nie podporządkowało się zasadom obowiązującym w Przychodni, w szczególności jeżeli chodzi o zachowanie bezpiecznego dystansu. Prosimy zatem, aby w następnym tygodniu słuchać komunikatów pracowników obsługi Przychodni i nie blokować przejść dla innych osób korzystających z usług Przychodni. Z uwagi na zaistniałą sytuację a także na fakt, że od 25 rozpoczynają się także szczepienie Astra Zanecą osób 69<, jesteśmy zmuszeni zmienić organizację wchodzenia do budynku.
Jeszcze raz dziękuję tym wszystkim, którzy dostosowują się do zaleceń obowiązujących w Przychodni.
 
Szczepienia w tym tygodniu
Punkt szczepień TOPMED w Zbąszynku informuje, że szczepienia w tym tygodniu odbędą się 18 marca. Godziny szczepień podane zostały w SMS. Zapraszamy zatem na czwartek 18 marca.
Prosimy osoby, które będą szczepione w kolejnych tygodniach o zaglądanie na naszą stronę internetową. Podawać będziemy tygodniowe informacje dot. terminów szczepień.
 
Chcesz zapisać się na test przeciw Covid-19? Wypełnij formularz
To kolejne udogodnienie dla pacjentów, którzy czują się źle i podejrzewają, że mogą mieć Covid-19. Teraz możesz zapisać się na test online. Wystarczy, że wypełnisz formularz dostępny na stronie gov.pl/dom. Zostaniesz poproszony o udzielenie odpowiedzi na kilka pytań.
 
Przesunięcie terminu szczepienia
Punkt szczepień TOPMED w Zbąszynku otrzymał informację, że szczepionka na szczepienia w Zbąszynku dotrze do punktu szczepień dopiero 24 lutego, jednak nie wiadomo o której godzinie. Z tego powodu podanie I i II dawki szczepionki przeciw wirusowi SARS-CoV-2 wyznaczonej na 24 lutego br. zostaje przeniesione na dzień następny czyli na 25 lutego. Godziny szczepień tak jak ustalono wcześniej. Zapraszamy zatem na czwartek 25 lutego.
Prosimy osoby, które będą szczepione w kolejnych tygodniach o zaglądanie na nasza stronę internetową. Podawać będziemy tygodniowe informacje dot. terminów szczepień.
 
Gminny koordynator ds. szczepień
Burmistrz Zbąszynka na prośbę Wojewody Lubuskiego powołał gminnego koordynatora ds. szczepień. Koordynator jest łącznikiem między wojewodą, burmistrzem i punktem szczepień. Informuje społeczność lokalną o najistotniejszych działaniach w zakresie szczepień, organizuje dowóz uprawnionych osób do punktu szczepień, wyjaśnia zasady i procedury szczepień. Natomiast KOORDYNATOR NIE REJESTRUJE CHĘTNYCH DO SZCZEPIEŃ, NIE POWIADAMIA ZAREJESTROWANYCH OSÓB O TERMINIE I GODZINIE SZCZEPIEŃ. Nie ma takich uprawnień, nie ma wglądu do bazy danych. Nie wie kto i kiedy będzie szczepiony. To jest zadanie punktu szczepień oraz ogólnopolskiej infolinii.  Zapraszam na stronę www.zbaszynek.pl zakładka COVID-19.
 
Dowóz do punktu szczepień
INFORMUJEMY, że na podstawie decyzji Wojewody Lubuskiego, Burmistrz Zbąszynka podpisał umowę na transport osób do punktu szczepień. Z dowozu mogą skorzystać:
a) osoby  niepełnosprawne, tj. posiadające aktualne orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym o kodzie R lub N lub odpowiednio I grupę z w/w schorzeniami;
b) osoby mające obiektywne i niemożliwe do przezwyciężenia we własnym zakresie trudności
w samodzielnym dotarciu do punktu szczepień.
Transport powinien być realizowany na obszarze danej gminny. W wyjątkowych przypadkach,
w szczególności, gdy szczepienie będzie wykonywane poza granicami danej gminy, transport może być realizowany, nie dalej niż 20 km od granic pozostałych gmin.
Dowóz osób do punku szczepień można zgłaszać u gminnego koordynatora ds. szczepień, pod nr 693 989 143, czynny 7:00 - 18:00.
 
Mobilny Zespół Szczepiący
W Gminie Zbąszynek kilkanaście osób zostało już zaszczepionych przez Mobilny Zespół Szczepiący TOPMED Zbąszynek. Kolejne szczepienia osób leżących już 25 lutego. Natomiast do punku szczepień, także w tym dniu, zaproszono 30 osób na pierwsze szczepienie oraz 30 osób na drugie szczepienie.
W piątek  19 lutego rozpoczęły się szczepienia uprawnionych nauczycieli z Gminy Zbąszynek. Drugie szczepienia odbyli pracownicy pomocy społecznej.
Przypominamy, że informacji o terminie szczepień udziela podmiot medyczny, u którego zostaliśmy zarejestrowani. Punkt szczepień TOPMED Zbąszynek tel. 785 199 919 oraz 887 199 919, czynny w godz. 9:00-17:00. Dowóz osób do punku szczepień można zgłaszać pod nr 693 989 143, czynny 7:00 - 18:00.

Kto może zapisać się na szczepienie w pierwszej kolejności?

Rejestracja na szczepienia osób przewlekle chorych rozpoczęła się 10 marca 2021 r., same szczepienia ruszyły zaś 15 marca 2021 roku.
Pacjenci przewlekle chorzy z ryzykiem ciężkiego przebiegu COVID-19, którzy ZALICZAJA się do tzw. etapu 1B to:
- pacjenci dializowani z powodu przewlekłej niewydolności nerek;
- pacjenci z chorobą nowotworową, u których po dniu 31.12.2019 r. prowadzono leczenie chemioterapią lub radioterapią;
- pacjenci po przeszczepach komórek, tkanek i narządów, u których prowadzi się leczenie immunosupresyjne;
- pacjenci poddawani przewlekłej wentylacji mechanicznej.
Dla tych pacjentów skierowania powinny zostać wystawione automatycznie. Neleży się jedynie zarejestrować.
Grupa ta po interwencji została rozszerzona o pacjentów:
- u których zdiagnozowano chorobę nowotworową, a nie rozpoczęto leczenia,
- oczekujących na przeszczep w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 1 lipca 2005 r. o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów (Dz. U. z 2020 r. poz. 2134).
Osoby, które zostały dodane do grupy 1B w późniejszym etapie, muszą zgłosić się same po e-skierowanie do lekarza prowadzącego (np. onkologa) lub lekarza POZ.
 
PAMIĘTAJMY - Dla większości pacjentów skierowania na szczepienie będą wygenerowane automatycznie. Z uwagi na rozszerzenie grupy 1B, oraz indywidualne szczególne przypadki, niektóre osoby z grupy 1B będą musiały zgłosić się po e-skierowanie do swojego lekarza prowadzącego lub lekarza POZ (np. konsultacja telefoniczna, e-wizyta lub spotkanie osobiste). W szczególności dotyczy to:
- osób ze zdiagnozowaną chorobą nowotworową, u których nie rozpoczęto leczenia;
- osób oczekujących na przeszczep, osób nie korzystających z publicznego systemu ochrony zdrowia;
- osób chorych onkologicznie leczonych w ramach badań klinicznych (po 31 grudnia 2019 r.);
- osób poddanych niektórym metodom leczenia onkologicznego (niektóre świadczenia w zakresie immunoterapii lub leczenia celowanego).
  • 10-03-2021
  • Autor: Krzysztof Krzywak
  • drukuj

Szczepienia osób przewlekle chorych

Dzwoni konsultant, co robić?
Osoby, które zgłosiły chęć zaszczepienia poprzez www.pacjent.gov.pl - na specjalnym formularzu, zostali zapewnieni, że gdy przyjdzie ich kolej rejestracji otrzymają zwrotną informację o rozpoczęciu rejestracji. Zapewniano, że osoby te będą szczepione w pierwszej kolejności. Obecnie zbliża się termin rejestracji osób 65 – 69 lat. Niektóre osoby otrzymują informacje, że mają przygotować PESEL i nr telefonu bo będzie oddzwaniać sekretarka lub konsultant w sprawie rejestracji. WIELE OSÓB MA OBAWY, czy czasami nie jest to forma wyłudzenia danych przez OSZUSTÓW i dlaczego ponownie trzeba podać PESEL, gdy wcześniej w formularzu był podany. Zadzwoniliśmy do pełnomocnik wojewody lubuskiego ds. szczepień, aby sprawę wyjaśnić. Pani pełnomocnik po rozmowie z ministerstwem zdrowia potwierdziła, że konsultanci rzeczywiście będą oddzwaniać, aby rejestrować osoby, które zadeklarowały chęć szczepienia poprzez formularz zgłoszeniowy. Poprosiliśmy jednak ministerstwo o podanie nr telefonów z jakich konsultanci lub sekretarki będą dzwonić. Czekamy na informację. Będzie podana do wiadomości publicznej przez media.
 
Szczepienia w tym tygodniu
Punkt szczepień TOPMED w Zbąszynku informuje, że szczepienia w tym tygodniu odbędą się 11 marca. Godziny szczepień podane zostały w SMS. Zapraszamy zatem na czwartek 11 marca.
Prosimy osoby, które będą szczepione w kolejnych tygodniach o zaglądanie na nasza stronę internetową. Podawać będziemy tygodniowe informacje dot. terminów szczepień.
 
Szczepienia osób przewlekle chorych
Od dzisiaj 0d 6:00 rozpoczęła się  rejestracja osób przewlekle chorych. Dla tych osób zostaną wystawione e-skierowania przez NFZ. O tym czy jesteś zakwalifikowany(a) do tej grupy pomoże ci lekarz POZ. Masz indywidualne konto pacjenta, tam też znajdziesz odpowiedź. Nie martw się, przy rejestracji na szczepienia jeżeli jesteś uprawniony(a) na pewno zostaniesz zarejestrowany(a). Rejestracja od 10 marca, szczepienia już od 15 marca.
Szczegóły: Kliknij
 
ABC szczepień wyjazdowych
1. Zespół mobilny populacyjnego punktu szczepień – ma go stacjonarny punkt szczepień. Zespół szczepi pacjentów, którzy zapisali się na szczepienie w populacyjnym punkcie szczepień i ze względu na stan zdrowia wymagają szczepienia w domu - TOPMED Zbąszynek tel. 887 199 919. Szczepienie dla pacjenta jest bezpłatne.
2. Wyjazdowy punkt szczepień – szczepi pacjentów w domu. Dotyczy to osób, które ze względu na stan zdrowia nie mogą samodzielnie dotrzeć do stacjonarnego punktu szczepień (tzw. pacjent leżący). Jest wsparciem dla mobilnych zespołów przy populacyjnych punktach szczepień. Chory umawia się na szczepienie wyłącznie przez swoją poradnię POZ lub pielęgniarkę opieki długoterminowej. Szczepienie dla pacjenta jest bezpłatne. W województwie lubuskim na grupę powiatów: strzelecko-drezdenecki, gorzowski, m. Gorzów Wlkp., międzyrzecki, sulęciński, słubicki i świebodziński wyznaczono 2 zespoły Paramedica24 Sp. z o.o., tel. główny 577199848
3. Transport do punktu szczepień – to specjalny transport, organizowany przez samorządy lokalne. Mogą z niego skorzystać osoby z niepełnosprawnościami i te, które nie zdołają  samodzielnie dotrzeć do punktu szczepień (np. ze względu na wykluczenie komunikacyjne). To bezpłatny transport z domu do punktu szczepień i z powrotem. - tel. 693 989 143 / dzwonić dwa dni przed szczepieniem/
 

Załączniki

W marcu kolejne grupy wyznaczone do szczepienia

Ministerstwo Zdrowia podało terminy kolejnych szczepień. I tak: od 7 marca - szczepienia uzupełniające kadry medycznej, od 15 marca - szczepienia osób przewlekle chorych (grupa 1B), natomiast od 22 marca - szczepienia służb mundurowych (grupa 1C) oraz osób w wieku 60-65 lat.
W powyższym planie zabrakło informacji na temat szczepień osób w wieku 65-70 lat. Ministerstwo Zdrowia odpowiada, że z uwagi na zmniejszenie dostaw szczepionek, kolejne terminy szczepień przeciw COVID-19 dla seniorów 70+ i osób między 65. a 70. rokiem życia uruchomione zostaną w drugim kwartale, czyli najwcześniej w kwietniu. Wynika to z faktu, że grupy te są szczepione szczepionkami firm Pfizer i Moderna, a Ministerstwo czeka na dostawy tych szczepionek. Z powyższej informacji wynika, że grupy wiekowe do 65 roku życia będą szczepione innymi szczepionkami niż po 65 roku życia. Na razie NIKT nie wie wg jakiego klucza odbywać się będzie rejestracja grupy 1B oraz osób w wieku 60-65 lat oraz 65-70. Czekamy na ogólnopolski komunikat.
1 2 3 4 »

Lokalna TV

ZTVi Zbąszynek

Miasta partnerskie

  • Herb miasta partnerskiego - Zbąszyń
  • Herb miasta partnerskiego - Bedum
  • Herb miasta partnerskiego - Peitz

Jednostki organizacyjne

Logo: e-line Systemy Internetowe - wykonawca serwisu internetowego